Wikipedia saboton me origjinën shqiptare të De Niros

Faqja enciklopedike Wikipedia i ka ndryshuar në mënyrë të rrufeshme të dhënat për origjinën e aktorit hollivudian Robert De Niro.

Sipas videolajmit që botuam ditën e djeshme, aktori De Niro pohoi me gojën e tij gjatë një interviste natën e katërt të Sanremos, se ka edhe origjinë shqiptare. Ai tha se fëmijët e tij duhet ta dinë se ai i ka rrënjët shqiptare dhe italiane.

Edhe në faqen e Wikipedia-s thuhej se stërgjyshi Xhovani Di Niro dhe e shoqja Angelina Gashi, emigruan nga Kruja drejt Ferrazzano, qytet i provincës së Molises në Itali. Vetëm në vitin 1887 vendosën të lëviznin në SHBA, aty ku u vendosën përfundimisht.

Pikërisht këtë paragraf heq komplet Wikipedia, madje ndryshon edhe emrin e stërgjyshes së tij, duke e kthyer në Angelina Mercurio.

Është fatkeqësi që të shtrembërohet në mënyrë të tillë e vërteta, por rëndësi ka ajo çfarë pohoi vetë aktori, në një festival me teleshikueshmëri të madhe në gjithë botën, edhe pse fjalët e tij nuk u përkthyen të plota italisht.

Robert De Niro: Kam gjak shqiptar, prindërit e tij emigruan nga Kruja në Itali e SHBA (VIDEO)
 

KOMENTONI

BLOGGER: 2
Loading...
Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8862,Camëri,116,Editorial,1940,Ekonomi,476,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1430,Iliridë,275,Kosovë,2548,Kulture,699,Luginë,58,Moti,2,Politik,1853,Reportazh,177,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,514,Video,551,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Wikipedia saboton me origjinën shqiptare të De Niros
Wikipedia saboton me origjinën shqiptare të De Niros
http://2.bp.blogspot.com/-7qySeJZvcXM/TWLVdpAhW5I/AAAAAAAAAHs/yoNq51bHLD0/s1600/ROBERT-DE-NIRO1-230x300.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-7qySeJZvcXM/TWLVdpAhW5I/AAAAAAAAAHs/yoNq51bHLD0/s72-c/ROBERT-DE-NIRO1-230x300.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2011/02/wikipedia-saboton-me-origjinen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2011/02/wikipedia-saboton-me-origjinen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy