A e dini se ku dhe kur është kryer i pari veprim bankar në Shqipëri?

Është pikërisht Lezha dhe mos u çudisni, ishte Skënderbeu me cilësinë e kryetarit të shtetit të Arbërit në vitin 1452, ai që kreu këtë akt financiar.

Ai mori njoftimin nga Roma. Në bazë të urdhërit të Papës Nikolla V-të, ishin mbledhur në Dalmaci, si ndihmë për Shqipërinë nga fushata papale e Kryqëzatës, një sasi e konsiderueshme dukatesh floriri.

Ndihma do t’i dorëzohej përfaqësuesit të kapedanit shqiptar në Raguzë për të tërhequr të hollat. Skënderbeu autorizoi përgjegjësin e thesarit.

Sipas praktikës mesjetare, prokura duhej legalizuar para një noteri të pajisur me liçensë.

Të tillë noterë kishte në Durrës, Shkodër, Lezhë e Ulqin. Sidoqoftë Skënderbeu zgjodhi Lezhën, nuk dihet përse.

Meqë jemi tek paratë, në Lezhë janë gjetur një numër i madh monedhash prej argjendi të prera me legjendën Lissitan. Është gjetur edhe monedha e mbretit ilir Ballaios, prerë më 167-135 para Krishtit. Ato kanë figurën e anijes Liburne, prerje, të cilat u bënë në vitet 229-213 para erës sonë, kur Lezha ishte në kulmin e vet.

Në gjetjet arkeologjike në vendin tonë dhe trevat ku ende jetojnë shqiptarë, monedhat kanë vlera unike, të jashtëzakonshme. Vlen të përmendim monedhat e qytetit Demastion i cili u themelua në shekullin 13 p.e.sonë me elemente urbane akropole përmendur nga Straboni. Ky vendbanim ilir ndoshta pranë Kosovës, i njohur për minierat e arit dhe argjendit preu monedha prej argjendi me emrin e tij në fillim të shekullit IV p.e.r.

Në simbolet e përdorura mbi monedha është çekani i minatorit. Monedhat e para të Epidamnit në gjysmën e parë të shekullit V para K, qenë me simbole korintike etj.

Pas shpalljes së pavarësisë së shtetit shqiptar më 28 Nëntor 1912, Ismail Qemali ngre bankën kombëtare veprim të cilin e ka cilësuar si: “e dyta fitore pas lirisë”.

Kapitali i bankës së parë të shtetit shqiptar ishte 10 (dhjetë) milionë korona ose dhjetë milionë e gjysmë lireta. Kapitali do të formohej vetëm në monedha ari. Banka Kombëtare e Shqipërisë mbetej i vetmi institucion të cilit i njihej e drejta për emetimin e kartëmonedhave, për të cilat u vendos të emetoheshin në shqip dhe frëngjisht.

Banka që konsiderohet më e vjetra në botë, është Banco Monte dei Paschi di Siena.

Ajo u themelua në vitin 1472 nga magjistrati i qytet-shtetit të Sienës, dhe është në funksion edhe sot.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: A e dini se ku dhe kur është kryer i pari veprim bankar në Shqipëri?
A e dini se ku dhe kur është kryer i pari veprim bankar në Shqipëri?
A e dini se ku dhe kur është kryer i pari veprim bankar në Shqipëri?
https://4.bp.blogspot.com/-IwDU007Uiao/WkN4EQ1hnoI/AAAAAAAANTk/oCNG3fePxPkAA9NYSSiG4cxY9BmdLLVsgCLcBGAs/s640/474-0-1440278265-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-IwDU007Uiao/WkN4EQ1hnoI/AAAAAAAANTk/oCNG3fePxPkAA9NYSSiG4cxY9BmdLLVsgCLcBGAs/s72-c/474-0-1440278265-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/a-e-dini-se-ku-dhe-kur-eshte-kryer-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/a-e-dini-se-ku-dhe-kur-eshte-kryer-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy