Ambasadorja e SHBA në OKB: Të gjithë ta njohin Kosovën, bashkëshorti im është shqiptar (VIDEO)

Konsullata e Përgjithshme e Kosovës në Nju Jork dhe Dhoma Amerikane në Kosovë organizuan një pritje ku ishin të ftuar ambasadorë të akredituar në OKB, si dhe përfaqësues të diasporës shqiptare e të bizneseve amerikane.

Në këtë takim ishte e pranishme edhe Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley e cila deklaroi se Uashingtoni po përpiqet fort që të gjitha vendet ta njohin Kosovën në Kombet e Bashkuara.

Diplomatja e lartë nuk la pa përmendur dhe faktin që bashkëshorti i saj është me origjinë shqiptare.

Haley u shpreh: “Ne deshëm të merrnim pjesë në këtë aktivitet për disa arsye. Jam këtu me burrin tim, gjyshi i të cilit erdhi në Amerikë nga Shqipëria. Kemi shumë gjëra të përbashkëta me kosovarët në komunitetin shqiptar. Ne po përpiqemi që Kosova të marrë njohjen e të gjithë vendeve në OKB dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë derisa Kosova ta fitojë njohjen.

Arsyeja që e bëjmë këtë, është se kemi disa vlera të përbashkëta: respektojmë njëri-tjetrin, besojmë tek njëri-tjetri e kemi të njëjtat vlera demokratike”.

Gjatë fjalës së saj Haley nuk harroi të përmendte edhe kohën kur shqiptarët e Kosovës u

treguan të gatshëm të ndihmonin kur Teksasi u godit nga uragani këtë vit e shtoi se kjo flet për lidhjet që dy popujt ndajnë mes tyre.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ambasadorja e SHBA në OKB: Të gjithë ta njohin Kosovën, bashkëshorti im është shqiptar (VIDEO)
Ambasadorja e SHBA në OKB: Të gjithë ta njohin Kosovën, bashkëshorti im është shqiptar (VIDEO)
https://4.bp.blogspot.com/-cyhHSn0GTK4/WjzpQ2gEjFI/AAAAAAAAM9s/z1HzU3TgDyIhkWASnVap6xaBPu9mmX3JgCLcBGAs/s640/5906090288076.image_-696x520.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-cyhHSn0GTK4/WjzpQ2gEjFI/AAAAAAAAM9s/z1HzU3TgDyIhkWASnVap6xaBPu9mmX3JgCLcBGAs/s72-c/5906090288076.image_-696x520.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/ambasadorja-e-shba-ne-okb-te-gjithe-ta.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/ambasadorja-e-shba-ne-okb-te-gjithe-ta.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy