Autostrada Tiranë-Elbasan, rruga që nuk përfundon kurrë

Autostrada Tiranë-Elbasan është kthyer në një projekt që nuk po përfundon kurrë.

Përveç kësaj, kjo rrugë vetëm po thith fonde shtesë, duke e bërë të paqartë se sa do të jetë kosto finale e rrugës.

Qeveria shqiptare pati nënshkruar dy kredi me dy banka islamike ne vitin 2011 për të ndërtuar një autostradë me katër korsi nga Tirana në Elbasan me gjatësi të përgjithshme mbi 31 kilometrash dhe me një shumë të tenderuar prej 33 miliardë lekësh, raporton Top Channel.

Punimet nisen po atë vit, pikërisht për ndërtimin e pjesës më të vështirë, tunelit të Krrabës. Firma fituese, kompania greke AKTOR surprizoi të gjithë teksa ofroi 83 milionë dollarë për ndërtimin e këtij tuneli nga 150 milionë dollarë që ishte fondi limit i programuar nga Ministria e Transporteve.

Në 2013 u bë hapja u tunelit, ndërsa i gjithë projekti duhet të përfundonte në 2015.

Por që nga ajo ditë punimet në këtë aks janë bërë me hope, punimet ecën ngadalë ose u pezulluan për shkak se qeveria ra në krizë dhe nuk arriti të shlyejë detyrimet ndaj kompanive sipërmarrëse. Deri në fund të vitit 2015 që financuar 28 miliardë lekë, ndërsa gjatë vitit 2016 qeveria akordoi një shumë minimale prej 1.1 miliardë lekësh për këtë rrugë.

Përfundimi i saj kërkon edhe 9 miliardë lekë punime.

Shembjet në Ibë ndodhen në fund të 2014 dhe vetëm në mars të vitit që jemi u miratua një kredi shtesë prej rreth 4 miliardë lekë nga banka islamike për zhvillimin për të mbuluar kostot e këtyre shembjeve.

Por nuk mbaron këtu, autoriteti rrugor shqiptar po auditon mënyrën se është projektuar, financuar dhe tenderuar ky projekt dhe me shumë gjasa do të duhen para të tjera shtesë për përfundimin e punimeve.

Ndërkohë para të tjera duhen për pastrimin dhe ribërjen e armaturave pas rënies së masivit shkëmbor para hyrjes në tunel nga Elbasani në Tiranë.

Kjo pjesë rrugë është marrë në dorëzim nga qeveria shqiptare dhe garancia prej një vit ka përfunduar pikërisht në nëntor.

Autoriteti rrugor shqiptar po studion shkaqet dhe nuk dihet nëse do të kemi kallëzim penal apo jo.

Ajo që është e sigurt është se autostrada Tiranw-Elbasan do të marrw para tjera dhe kohe shtesë për të përfunduar plotësisht.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8008,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Autostrada Tiranë-Elbasan, rruga që nuk përfundon kurrë
Autostrada Tiranë-Elbasan, rruga që nuk përfundon kurrë
Autostrada Tiranë-Elbasan, rruga që nuk përfundon kurrë
https://4.bp.blogspot.com/-sWJn64EFfXI/Wi-UJeoKO5I/AAAAAAAAMPU/sM-jtrgh7Coc6vJxCGXSzlzHl0k2KZ5lACLcBGAs/s640/rruga-3-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-sWJn64EFfXI/Wi-UJeoKO5I/AAAAAAAAMPU/sM-jtrgh7Coc6vJxCGXSzlzHl0k2KZ5lACLcBGAs/s72-c/rruga-3-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/autostrada-tirane-elbasan-rruga-qe-nuk.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/autostrada-tirane-elbasan-rruga-qe-nuk.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy