Ballsh/ Punëtorët në protestë: Të na paguajnë ose do i vëmë flakëm uzinës!

Punëtorët e Kombinatit të Përpunimit të Thellë të Naftës (KPTHN), e njohur ndryshe edhe si uzina e qytetit të Ballshit mëngjesin e sotëm kanë dale në protestë.

Sipas burimeve punëtorët kërkojnë pagat e prapambetura dhe rifillimin e punës në Kombinat.

Për shkak të një avarie të ndodhur në uzinë, dy javë më parë u plagos një punonjës, dhe nisur nga kjo situatë, ISHTI pezulloi punën për të vijuar me remontin e repartit të Koksit.

Kreu i Sindikatës, Kamber Iljazi, thotë se nëse nuk merren masa, ata do të përshkallëzojnë protestat.

“I kërkojmë shtetit të marrë masa. Do të përshkallëzojmë protestat nëse nuk merren masa. Po kështu, nëse nuk na japin pagesën do t’i vëmë flakën uzinës”, thonë protestuesit.

Më tej punëtorët thonë se pavarësisht se muajt e fundit uzina ka qenë në punë, ata nuk janë paguar, shto këtu faktin që kanë 13 muaj rroga të pa marra të viteve 2015-2016.

Protesta po zhvillohet para ambienteve të uzinës dhe mësohet se në protestë janë gati 1000 punëtorë.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9250,Camëri,117,Editorial,2030,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,287,Kosovë,2683,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ballsh/ Punëtorët në protestë: Të na paguajnë ose do i vëmë flakëm uzinës!
Ballsh/ Punëtorët në protestë: Të na paguajnë ose do i vëmë flakëm uzinës!
Ballsh/ Punëtorët në protestë: Të na paguajnë ose do i vëmë flakëm uzinës!
https://1.bp.blogspot.com/-c8D8L-LZPHU/Wjjoc6KWuaI/AAAAAAAAMrw/XzDIxkjzTHEzPYxfLhtxDqOOPlybsLSrwCLcBGAs/s640/uzina-ballsh-840x440-696x365.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-c8D8L-LZPHU/Wjjoc6KWuaI/AAAAAAAAMrw/XzDIxkjzTHEzPYxfLhtxDqOOPlybsLSrwCLcBGAs/s72-c/uzina-ballsh-840x440-696x365.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/ballsh-punetoret-ne-proteste-te-na.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/ballsh-punetoret-ne-proteste-te-na.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy