BE stopon rrugën europiane të Serbisë/ Njohja e Kosovës kusht i panegociueshëm

Në një dokument të siguruar nga mediet kroate e që Komisioni Evropian pritet ta miratojë së shpejti, thuhet se Serbia duhet të normalizoj marrëdhëniet sa më shpejtë të jetë e mundur me Kosovën, për të vazhduar rrugën e saj evropiane.

Sipas gazetës kroate “Jutarnji list”, të sjellë në shqip nga “Bota Sot”, BE si kusht do të vendosë zgjidhjen e çështjeve të hapura për kufijtë ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë.

Në dokument përmenden edhe hapat për përfundimin e anëtarësimit të Malit të Zi dhe Serbisë në BE deri në vitin 2025. Deri në fund të vitit 2019, Serbia dhe Mali i Zi duhet të fokusohen në përmbushjen e masave kalimtare nga sektori i sundimit të ligjit.

Megjithatë, deri në fund të vitit të ardhshëm është një periudhë shumë e shkurtër për arritjen e ndonjë marrëveshjeje për normalizim marrëdhëniesh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pasi dihet, që këto bisedime ndonëse kanë nisur 7 vite më parë, pak marrëveshje janë nënshkruar e shumë nga ato as nuk janë zbatuar.

Të pyetur nga gazeta “Bota sot”, nëse zyrtarë nga shteti serbë kanë shprehur gatishmëri për normalizim marrëdhëniesh brenda një periudhe kaq të shkurtër, për të fituar të drejtën e të qenit pjesë e BE-së, zyrtarët e MPJ-së nuk e kanë komentuar këtë çështje.

Ndërkaq, deputetja dhe anëtarja e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, Evgjeni Thaçi nga PDK-ja, thotë se nga raportet që vijnë nga BE-ja, thonë se të gjitha shtetet e mbetura të Ballkanit Perëndimor do të hynë në BE të njëjtën kohë…

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: BE stopon rrugën europiane të Serbisë/ Njohja e Kosovës kusht i panegociueshëm
BE stopon rrugën europiane të Serbisë/ Njohja e Kosovës kusht i panegociueshëm
BE stopon rrugën europiane të Serbisë/ Njohja e Kosovës kusht i panegociueshëm
https://2.bp.blogspot.com/-NrNoZMYuE1A/WjIx9K1Tx3I/AAAAAAAAMZc/G9ZwY-PS-zUicZi0jarwGBBLLqZsCH2hgCLcBGAs/s640/thaci-vucic.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-NrNoZMYuE1A/WjIx9K1Tx3I/AAAAAAAAMZc/G9ZwY-PS-zUicZi0jarwGBBLLqZsCH2hgCLcBGAs/s72-c/thaci-vucic.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/be-stopon-rrugen-europiane-te-serbise.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/be-stopon-rrugen-europiane-te-serbise.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy