Ç’dihet për Bukuroshen e Durrësit?

I/E nderuar lexuese!

Bukuroshja e Durrësit është portreti i një gruaje në Mozaikun e Durrësit. Është mozaiku më i lashtë i zbuluar në Shqipëri dhe me vlera të rralla artistike. I përket gjysmës së dytë të shek. IV p.e.r. Në gjendjen e sotme ka trajtën e një elipsi (5,1 m x 3 m) dhe është punuar me gurë zalli shumëngjyrësh. Figurë qendrore ka kokën e zmadhuar, por shumë të bukur të një gruaje, të cilën e rrethojnë bisqe të mëdhenj me dredhëza, rozeta, lule zambaku e lule kambane, që mbushin njëkohësisht gjithë sipërfaqen eliptike të mozaikut.

Të gjithë janë vizatuar me gurë ngjyrash të ndryshme, kurse sfondi është i zi. Motive zbukurimi të ngjashme kanë mozaikët bashkëkohës të Pelas në Maqedoninë e lashtë (Greqi). Sot ai është ekspozuar në një nga sallat e Muzeut Historik Kombëtar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ç’dihet për Bukuroshen e Durrësit?
Ç’dihet për Bukuroshen e Durrësit?
Ç’dihet për Bukuroshen e Durrësit?
https://1.bp.blogspot.com/-eZTj-i08exM/Wkfw8mftt-I/AAAAAAAANkA/QtHgtYnIAsYD26IsPl30PlhK7b-QMve6ACLcBGAs/s640/Screen%2BShot%2B2016-04-10%2Bat%2B15.27.29.png
https://1.bp.blogspot.com/-eZTj-i08exM/Wkfw8mftt-I/AAAAAAAANkA/QtHgtYnIAsYD26IsPl30PlhK7b-QMve6ACLcBGAs/s72-c/Screen%2BShot%2B2016-04-10%2Bat%2B15.27.29.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/cdihet-per-bukuroshen-e-durresit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/cdihet-per-bukuroshen-e-durresit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy