Çfarë dimë për Paro Kitën?

I/E nderuar lexues!

Paro Kita (1875-1914) ka qenë patriote e shquar nga Gostivishti (Kolonjë), propaganduese e luftëtare për çlirim e bashkim kombëtar. Paro Kita shërbeu si ndërlidhëse aktive e çetave patriotike gjatë viteve 1910-1912 dhe njëkohësisht si furnizuese e tyre me ushqime; shtëpia e babait të saj, Vasilit, ishte një bazë e rëndësishme e Lëvizjes Kombëtare antiosmane në Kolonjë. Pas shpalljes së Pavarësisë e vazhdoi luftën kundër pushtuesve grekë. Në shtëpinë e saj ngriti flamurin kuq e zi dhe nuk pranoi të mohonte kombësinë shqiptare, sikundër kërkonin pushtuesit grekë. Për qëndrimin e saj të vendosur pushtuesit dhe bashkëpunëtorët e tyre e vranë në mënyrë barbare.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7981,Camëri,108,Editorial,1715,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Çfarë dimë për Paro Kitën?
Çfarë dimë për Paro Kitën?
Çfarë dimë për Paro Kitën?
https://3.bp.blogspot.com/-as6VkrLf4no/WkVJXA95aII/AAAAAAAANYI/leGbSYdxv8MPLMvYWOZ2w62H-ZqlwZzFQCLcBGAs/s640/orginal_1104115353KN7dt.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-as6VkrLf4no/WkVJXA95aII/AAAAAAAANYI/leGbSYdxv8MPLMvYWOZ2w62H-ZqlwZzFQCLcBGAs/s72-c/orginal_1104115353KN7dt.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/cfare-dime-per-paro-kiten.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/cfare-dime-per-paro-kiten.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy