Ditmir Bushati: Ja pse do të ndërtohen në Shqipëri, varret për ushtarët grekë!

Ministri për Evropën dhe Politikën e Jashtme, Ditmir Bushati, foli në #DritaremeRudinën, në Vizion Plus për vendimin e qeverisë Rama, më 13 dhjetor 2017, për të ndërtuar vendprehjen e ushtarëve grekë, brenda territorit të Shqipërisë.

“Kjo është një nga çështjet, pjesë përbërëse e diskutimeve që ne e kemi hapur me palën greke. Paketa jonë ka çështje të karakterit historik, siç është çështja e vendprehjes së të rënve grekë, gjatë viteve 1940- 1941.

Ka një marrëveshje që është firmosur në vitin 2009 nga ana e qeverisë Berisha. Nga pikëpamja e së Drejtës Ndërkombëtare dhe Konventës së Vienës, ne e kemi njohur si të tillë, për sa kohë ajo nuk është kundërshtuar në rrugë gjyqësore, nga asnjë palë e interesuar.

Gjatë këtyre dy viteve në kanale diplomatike, ekspertët tanë dhe në nivel politikë, i kanë transmetuar qeverisë greke shqetësimin për disa mangësi, por edhe mungesën e garancive të nevojshme, që do të krijonin mundësi që kjo marrëveshje të zbatohej në përputhje me rregullin e së Drejtës Ndërkombëtare.

Mund të thuhet se për zbatimin e kësaj marrëveshjeje janë zbatuar të gjitha garancitë e nevojshme, që e Drejta Ndërkombëtare të respektohet edhe historia të respektohet, por edhe kuadri Kushtetues”, tha Bushati./Dritare.net

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7985,Camëri,108,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1290,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ditmir Bushati: Ja pse do të ndërtohen në Shqipëri, varret për ushtarët grekë!
Ditmir Bushati: Ja pse do të ndërtohen në Shqipëri, varret për ushtarët grekë!
Ditmir Bushati: Ja pse do të ndërtohen në Shqipëri, varret për ushtarët grekë!
https://1.bp.blogspot.com/-eYRyQrgK__Y/Wjk1bfThWLI/AAAAAAAAMuo/he6DD6yMrmU5RgOgFVRCID4wWEKBJjDOACLcBGAs/s640/koztias-varrezat-640x302.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-eYRyQrgK__Y/Wjk1bfThWLI/AAAAAAAAMuo/he6DD6yMrmU5RgOgFVRCID4wWEKBJjDOACLcBGAs/s72-c/koztias-varrezat-640x302.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/ditmir-bushati-ja-pse-do-te-ndertohen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/ditmir-bushati-ja-pse-do-te-ndertohen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy