E dini si do të jenë dy HEC-et në Valbonë? Ja video

Për herë të parë, pas diskutimeve dhe debateve se si do të jenë dy Hec-et që do të ndërtohen në lumin Valbonë, në një video të përgatitur nga specialistët e firmës Gener 2 kuptohet në detaje se si do të jenë këto realitete, sa respektojnë mjedisin dhe ekosistemin, dhe çfarë zhvillimi sjellin për zonën.

Ndryshe nga sa është thënë, HEC-et nuk do të kenë diga, arkitektura qe do të mbuloje turbinat dhe infrastrukturat e tjera është si ajo tipike e zonës e ndertuar në gurë, nuk do të devijojnë lumin Valbonë, do të funksionojnë në mënyrë sezonale vetëm me flukset e reshjeve natyrore, do të furnizojnë me energji 22 mijë familje dhe shtrati i Valbonës nuk do të thahet në asnje moment duke ruajtur kështu peshqit dhe ekosistemin. Është nje investim i cili ka ndërtuar një vepër te veçantë për kalimin e peshkut, me qëllim ruajtjen e biodiversitetit.

Në projektin e saj firma po ndërton për herë të parë dhe rrugën e fshatit Çerem dhe në këtë fshat, po nga firma, është vendosur energjia elektrike për herë të parë.

Ja video me informacionet e shperndara nga Gener 2 dhe lexuesit mund të gjykojnë të informuar mbi dobinë ose jo të HEC-eve në këtë zonë të thellë e të bukur të Shqipërisë.

d.c./shqiptarja.com

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: E dini si do të jenë dy HEC-et në Valbonë? Ja video
E dini si do të jenë dy HEC-et në Valbonë? Ja video
https://1.bp.blogspot.com/-zKvj4zAFibI/WjPZv5orEFI/AAAAAAAAMfQ/nRMmQx0TX7kFl5v4zwVa0uYfbZ2qRxfZACLcBGAs/s640/640x480_Valbona.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-zKvj4zAFibI/WjPZv5orEFI/AAAAAAAAMfQ/nRMmQx0TX7kFl5v4zwVa0uYfbZ2qRxfZACLcBGAs/s72-c/640x480_Valbona.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/e-dini-si-do-te-jene-dy-hec-et-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/e-dini-si-do-te-jene-dy-hec-et-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy