‘Enveri na nxiu ’,sherri i Berishës me Ramën, Trebeshinën e Klosin

Kur disa ditë më pare, Kasem Trebeshina ndërroi jetë, u publikua një episode interesant mes tij e Sali Berishës, në dhjetor 90 -janar ’91.

Ky episode është kujtuar dhe nga regjisori Saimir Kumbaro, me rastin e 27-vjetorit të themelimit të PD-së.

Pjesë nga postimi i regjisorit Saimir Kumbaro:
Janar 1991. Drejtuesit e PD- se me ngarkuan edhe mua te organizoja një miting te institucioneve artistike ne hyrje te stadiumit ” Qemal Stafa”.

U nisa me motorrinon time si lajmës dhe te njoftoja sa me shume njerëz qe te mblidheshin ne sheshin para stadiumit.U nisa drejt shtëpisë se Ardian Klosit dhe trokita.

Hyra brenda dhe gjej aty Kasem Trebeshinen, Danin dhe Edi Ramen.

U shpjegova shkakun se perse kisha ardhë dhe qëllimin e mitingut.

Pasi me dëgjuan pa hezitim pranuan pjesëmarrjen dhe secili te mbante nga një fjale para popullit.

Me kujtohet qe ne shesh pati edhe një konflikt mes Sali Berishes dhe treshes qe do mbante fjalim.

Kasem Trebeshina u fye dhe nuk e zgjati. “Demokracia paska lindur e vdekur”, tha dhe iku. Edi dhe Dani nuk u tërhoqën.

Maje shkalleve secili mbajti fjalimin e tij aq te nevojshem per te trembur friken.

Me kujtohet kur Rama tha: Enver Hoxha na skuqi si rusë, na zverdhi si kinezë dhe na nxiu si shqiptarë”.

Turma u ndez.

Me pas foli Azemi, Mevlani, Marku, Rexhepi etj.

Gjynah qe ky eveniment nuk u filmua nga TVSH.

Ndoshta materiali ekziston ne arkivin e Ministrise se Brendeshme”.

Redaksia Online
Xh.F/Shqiptarja.com

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: ‘Enveri na nxiu ’,sherri i Berishës me Ramën, Trebeshinën e Klosin
‘Enveri na nxiu ’,sherri i Berishës me Ramën, Trebeshinën e Klosin
https://1.bp.blogspot.com/-TGt-78vtWMA/WjElP2gxLXI/AAAAAAAAMUY/RpxKy7fvxO4-xYkF44PzBNuLRecVpOzlACLcBGAs/s640/316187_m.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-TGt-78vtWMA/WjElP2gxLXI/AAAAAAAAMUY/RpxKy7fvxO4-xYkF44PzBNuLRecVpOzlACLcBGAs/s72-c/316187_m.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/enveri-na-nxiu-sherri-i-berishes-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/enveri-na-nxiu-sherri-i-berishes-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy