Eurodeputetja franceze kërkon ndërprerjen e negociatave me Shqipërinë

Me 12 dhjetor, Dominique Bilde, eurodeputetja franceze e ENL, do të depozitojë një kërkesë ku do të kërkojë ndërprerjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Kjo kërkesë e Bilde vjen në mënyrë të përsëritur, pasi ajo edhe më herët i është drejtuar Unionit Europian për të ndërprerë negociatat me Shqipërinë.

Kërkesë për ndërprerje të negociatave, viti 2015

Dominique Bilde, Steeve Briois, Sophie Montel

Propozim për ndërprerjen e menjëherëshme të negociatave të Shqipërisë për aderimin në Unionin Europian.

Bazuar në prioritetet e partneritetit Shqipëri-Europë, Parlamenti Europian konsideron:

A. Shqipëria ka përfituar nga kreditë europiane 315,5 milionë euro për periudhën 2000-2006 dhe 306,7 milionë euro për periudhën 2007-2010.

B. Shqipëria ka paraqitur kërkesën e saj për anëtarësim në Bashkimin Europian në vitin 2009 dhe se kjo kërkesë është njohur më 27 qershor 2014.

C. Në rast të aderimit në BE, Shqipëria nuk do të jetë në gjendje të përballet me presionet konkurruese dhe forcat e tregut.

D. Shqipëria është e ekspozuar ndaj problemeve serioze të korrupsionit dhe përfaqëson një

kryqëzim vendimtar për trafikimin e lëndëve narkotike dhe prostitucionit.

1. PE kërkon të organizohen referendume në secilin nga vendet e Bashkimit në kuadër të zgjerimit.

2. PE bën thirrje për ndërprerjen e menjëhershme të negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian

3. PE udhëzon Presidentin e tij për të përcjellë këtë rezolutë në Komision dhe Këshill si dhe shteteve anëtare.

BE shtyn aktivitetin e Shqipërisë

Sipas kalendarit europian të aktiviteteve, takimet e Shqipërisë së 2017-ës janë shtyrë për vitin 2018, ndërsa të 2018-ës pritet të konfirmohen.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Eurodeputetja franceze kërkon ndërprerjen e negociatave me Shqipërinë
Eurodeputetja franceze kërkon ndërprerjen e negociatave me Shqipërinë
Eurodeputetja franceze kërkon ndërprerjen e negociatave me Shqipërinë
https://3.bp.blogspot.com/-xoMz_-E3X3E/WiqkU2fRlfI/AAAAAAAAMAg/UqdiwcvSLMcfMYNONFqPsb_oWi998PsSwCLcBGAs/s640/Dominique-Bilde-730x450.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-xoMz_-E3X3E/WiqkU2fRlfI/AAAAAAAAMAg/UqdiwcvSLMcfMYNONFqPsb_oWi998PsSwCLcBGAs/s72-c/Dominique-Bilde-730x450.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/eurodeputetja-franceze-kerkon.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/eurodeputetja-franceze-kerkon.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy