Faik Konica, eruditi i madh i penës dhe shqiptarisë (Video)

Më 15 dhjetor të vitit 1942, u nda nga jeta, publicisti më i shquar shqiptar, figurë politike dhe shkrimtari, Faik Konica. Mbarë shqiptarët e njohin atë si, eruditi që rrëfeu realitetin në të cilin ndodhej Shqipëria, po edhe atë që e priste, ku mënyra e komunikimit direkt të tij, për shumë mbase u dukej dhe duket e frikshme, nga mënyra e përçimit që e përcillte atë, vetë Konica.

Ende edhe sot mbeten reale thëniet e tij për shqiptarët para Evropës:

“Shqiptarët e mjerë presin që Evropa të vijë sot a nesër t’i shpëtojë. Është nevojë të themi, të bërtasim të vërtetën: Evropa shqiptarët i ka për të egër e për të humbur… Le të themi pra të vërtetën, gjithnjë të vërtetën… të përpiqemi t’i fryjmë popullit tonë pak jetë e pak guxim”.

“Ta dini se ne në sy të Evropës së qytetëruar, jemi të prapambetur, dhe asgjë më shumë; ca na shajnë, ca na përqeshin, ca të pakëve u vjen keq. Hiqni dorë ju them, se u bëmë palaçot e dheut”.

E po ashtu, thuajse në përmbyllje ai saktëson se: “Armiqtë e Shqipërisë janë shqiptarët, jo të tjerë. Shqiptarët kanë shkruar me gjakun e tyre më tepër se një faqe në histori të Evropës”.

Nuk mjafton që të shkruash për gjeniun Konica, faqe të tëra, – por në materialet e mëposhtme do gjeni “copëza përmbledhëse” nga ky gjeni i madh i shqiptarisë, i cili ceku gjithashtu përmes intuitës që në gjenezë edhe konfliktet mes çamëve dhe grekëve, – duke e njohur mjaft mirë këtë vend, pasi ai ishte bir i tokës shqiptare, të Konicës.

Më poshtë, Konica.al, iu paraqet tre pjesë të shkëputura nga dokumentari “Enciklopedi që ecën me këmbë”; kushtuar Faik Konicës, nga Kujtim Gjonaj dhe nga Shtëpia Filmike “Bota Shqiptare” dhe F&S SATKA Enterprice L.L.C.

“Zullulandi dhe Dr Gjilpëra”

Denoncimi i parë publik i Faik Konicës për pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste

Konica me veshje kombëtare në vitin 1909. Rrëfimet e Fan Nolit:

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Faik Konica, eruditi i madh i penës dhe shqiptarisë (Video)
Faik Konica, eruditi i madh i penës dhe shqiptarisë (Video)
Faik Konica, eruditi i madh i penës dhe shqiptarisë (Video)
https://4.bp.blogspot.com/-b-VZZT5iOCI/WjPbPHrvoHI/AAAAAAAAMf0/iUr-_7HD5FUEMZh8SXK4Orh8SyeHTB0xACLcBGAs/s640/Faik-Konica-696x487.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-b-VZZT5iOCI/WjPbPHrvoHI/AAAAAAAAMf0/iUr-_7HD5FUEMZh8SXK4Orh8SyeHTB0xACLcBGAs/s72-c/Faik-Konica-696x487.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/faik-konica-eruditi-i-madh-i-penes-dhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/faik-konica-eruditi-i-madh-i-penes-dhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy