Fjala e parë shqipe u shënua në Janinë më 1379

Me 26 shkurt 1379, malësorët shqiptarë në jug shpërthejnë në kryengritje kundër despotit serb, Thoma Preluboviç dhe feudalëve të tjerë bizantinë në Janinë.

Aq të tmerrshme ishin mizoritë e Preluboviçit, sa bashkëkohësit e quanin Αλβανιτοκτόνος (shqiptar-vrasës). Por, malësorët shqiptarë të Gjin Bua Shpatës arritën të depërtonin brenda qytetit të Janinës, duke e zaptuar ujdhesën brenda liqenit, shkruan Konica.al.

Ky rrethim epik është interesant meqë për herë të parë në mesjetë shënohet një fjalë shqipe, siç është folja në mënyrën urdhërore ‘ruaju (në origjinal ῥοῦα). Kronikani bizantin nga brenda kështjellës i kujton këto momente rrënqethëse:

“SHQIPTARËT NGA JASHTË RRETHUAN QYTETIN E JANINËS, DUKE E TRAZUAR RREPTË KULLËN E QYTETIT, DHE NË TËRHEQJE E SIPËR BËRTISNIN ‘RUAJU’, ‘RUAJU’!”.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Fjala e parë shqipe u shënua në Janinë më 1379
Fjala e parë shqipe u shënua në Janinë më 1379
Fjala e parë shqipe u shënua në Janinë më 1379
https://3.bp.blogspot.com/-iGL8QTfpzY0/WiwSeuIZXeI/AAAAAAAAMGE/LLSvasuma5gBCBlfhgkjRPrlvu7_l2uqwCLcBGAs/s640/dkkdd.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-iGL8QTfpzY0/WiwSeuIZXeI/AAAAAAAAMGE/LLSvasuma5gBCBlfhgkjRPrlvu7_l2uqwCLcBGAs/s72-c/dkkdd.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/fjala-e-pare-shqipe-u-shenua-ne-janine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/fjala-e-pare-shqipe-u-shenua-ne-janine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy