Fjalimi i Nënë Terezës që emocionoi botën: "Dashuria fillon nga shtëpia juaj" (VIDEO)

Ky është ndër fjalimet më emocionuese të Nënë Terezës, ku foli për vuajtjen e fëmijëve, por edhe urrejtjen në botën mbarë.

“Ka kaq shumë vuajtje, kaq shumë urrejtje, kaq shumë varfëri dhe ne me lutjet tona, me sakrificat tona do ta fillojmë nga shtëpia. Dashuria fillon në shtëpi dhe nuk ka rëndësi se sa shumë bëjmë, por sa shumë dashuri vendosim në veprimet që bëjmë”, ka thënë Nënë Tereza ndër të tjerash në fjalimin e saj mbajtur me rastin e akordimit të Çmimit “Nobel për Paqen” më 11 dhjetor 1979.

“Kur marr një person nga rruga, të uritur, i jap një pjatë me pilaf, e një copë bukë, që e ngop. Atij i heq urinë. Por një person i lënë jashtë, që ndihet i padashur, i padëshiruar, i tmerruar; një njeri që është përzënë nga shoqëria – ajo varfëri të vret kaq shumë dhe kaq fort, e kjo mua më duket më e vështirë”, është shprehur Nënë Tereza ndër të tjerash, gjatë atij fjalimi të mbajtur pikërisht, 38 vite më parë.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Fjalimi i Nënë Terezës që emocionoi botën: "Dashuria fillon nga shtëpia juaj" (VIDEO)
Fjalimi i Nënë Terezës që emocionoi botën: "Dashuria fillon nga shtëpia juaj" (VIDEO)
Fjalimi i Nënë Terezës që emocionoi botën: "Dashuria fillon nga shtëpia juaj" (Video)
https://2.bp.blogspot.com/-wx7ubcmnchk/Wi-aljBveqI/AAAAAAAAMRI/CB2TvrFHdPYM-ULE7_ZWbiNsw71Qv8h7wCLcBGAs/s640/Mother-Theresa-696x522.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-wx7ubcmnchk/Wi-aljBveqI/AAAAAAAAMRI/CB2TvrFHdPYM-ULE7_ZWbiNsw71Qv8h7wCLcBGAs/s72-c/Mother-Theresa-696x522.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/fjalimi-i-nene-terezes-qe-emocionoi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/fjalimi-i-nene-terezes-qe-emocionoi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy