Florenci nuk ishte i vetmi që u "vetvra" në burgun famëkeq. Ja dëshmia tronditëse

Gazeta franceze “laprovence” shkruan: Të tmerrshme janë fotot e botuara nga Gazeta Express në Shqipëri, të 23-vjeçarit të vdekur, Florenc Beqiraj, me shenja në qafë.

Gazeta franceze shkruan se si 4 ditë më parë ai u gjet i varur , në një dhomë të Qendrës së Paraburgimit Administrativ në katin e 14-të, ndërkohë që priste deportimin e tij në Shqipëri.

Beqiraj ndodhej në Francë prej 19 muajsh, ndërsa u vendos në paraburgim në fund të nëntorit, pas refuzimit të kërkesës së tij për azil dhe një detyrim për të lënë territorin

Por, sot pas ndarjes së tij, as miqtë e tij, as familja e tij, nuk e besojnë tezën e vetëvrasjes:

“Florenc ishte i lumtur që do e takonte familjen e tij për Krishtlindje, thotë një nga të afërmit e tij. Ai madje kishte hequr dorë nga kërkesa për rishqyrtimin e kërkesës së tij për azil, duke dëshiruar” të kthehej sa më parë në Shqipëri.

Shoqata e refugjatëve “Cos”, e konfirmon atë: “Më 11 dhjetor ai shprehu kënaqësinë e tij për t’u larguar nga qendra, një nisje më 15 dhjetor u njoftua”. Pse të vetëvritej 24 orë para se të kthehej te familja e tij, e cila tashmë ishte duke e pritur atë në Shqipëri?

“Diçka është e gabuar në këtë dosje”

48 orë para tragjedisë, Florenci kishte raportuar se ishte “kërcënuar” nga një i dënuar, dhe më vonë administrata kishte ndërruar dhomën e tij për ta larguar atë.

“Por më 13 dhjetor, ai i tha shefit të tij se kishte frikë të vdiste gjatë natës”, thotë një mik. Por, sipas CRA-së, nuk ka “dyshim” se vdekja e tij ishte për shkak të vetëvrasjes. Megjithatë, Prokuroria do të hapë një hetim dhe Olivier Rosato, një avokat për familjen Beqiraj, do të paraqesë një ankesë kundër X.

“Të afërmit duan të hedhin dritë mbi ngjarjen, sepse diçka është e gabuar në këtë rast”, tha ai , përcjell media franceze.

E megjithatë duket se ka diçka që nuk shkon në qendrën e ndalimit në Marsejë: nuk është një, por shtatë përpjekje për vetëvrasje (tre në javë), por edhe akte të vetë-gjymtimit dhe agresionit të dhunshëm që janë raportuar që nga mesi i nëntorit .

“Njerëzit këtu janë në një gjendje të brishtë psikologjike, dobësi” kështu shprehet Julian Karagueuzian, koordinator i Forumit për Refugjatët, dhe shton se këtë gjë nuk e kishte “vërejtur kurrë” në qendra të tjera në Francë.

Ndërkohë, në magjistralen e shërbimit mjekësor, katër infermierë dhe një mjek po përpiqen të “ulin tensionin përmes dialogut”, por thonë se ata janë në fund dhe “në rrezik” me, që nga janari, duke ruajtur ambientet e tyre.

Policia dhe mjekët po qëndrojnë në “buzë” të humnerës:

“Nëse paraburgimi kalon 90 ditë (sot është maksimumi 45 ditë), siç dëshiron qeveria, kjo gjë do të shpërthejë”. ” Të qëndruarit mbyllur më shumë nuk ndihmon: përtej 20 ditëve, probabiliteti për të qenë i largët bie në 4%”, vazhdon Assane Ndaw, zëvendës drejtor në Forumin e Refugjatëve. Shoqata lëshoi ​​një deklaratë dje duke kërkuar që “të bëhej dritë” për vdekjen e Florenc Beqiraj.

http://www.laprovence.com/article/edition-marseille/4765951/au-centre-de-retention-tentatives-de-suicide-en-serie.html

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Florenci nuk ishte i vetmi që u "vetvra" në burgun famëkeq. Ja dëshmia tronditëse
Florenci nuk ishte i vetmi që u "vetvra" në burgun famëkeq. Ja dëshmia tronditëse
https://4.bp.blogspot.com/-shAQui1CDzw/Wj_CxZjyavI/AAAAAAAANFA/q-T3ghFqZes4RLcnsmtGALuXZT1aE0D1gCLcBGAs/s640/ho.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-shAQui1CDzw/Wj_CxZjyavI/AAAAAAAANFA/q-T3ghFqZes4RLcnsmtGALuXZT1aE0D1gCLcBGAs/s72-c/ho.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/florenci-nuk-ishte-i-vetmi-qe-u-vetvra.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/florenci-nuk-ishte-i-vetmi-qe-u-vetvra.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy