Garë Rusi-BE për investimet në impiante gazi në Ballkan

Bashkimi Europian ka formosur dje një marrëveshje për të investuar 101.4 milionë € në ndërtimin e terminalit të gazit të lëngshëm në Krk të Kroacisë.

Sipas Euobserver, terminali synon diversifikimin e burimeve të energjisë për Europën Qendrore dhe atë Juglindore që shpresohet se do të rrisë ekonominë e rajonit.

Por ky investim nuk është i vetmi.

Edhe Gazpromi rus ka njoftuar se do të ndërtojë një impiant të gazit të lëngshëm në Zvornik, në pjesën serbe të Bosnjës, i cili do të kushtojë 70 milionë euro.

Një garë invstimesh dhe copëzimesh gjeopolitike në një rajon të vogël si Ballkani ku interesat e ndryshme po kujdesen që të kolaudohen brenda korridoreve të kontrolluara.

Ky është një mesazh i hapur nga Rusia për BE-në për konkurencë ekonomike në Ballkan.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7934,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1773,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Garë Rusi-BE për investimet në impiante gazi në Ballkan
Garë Rusi-BE për investimet në impiante gazi në Ballkan
https://2.bp.blogspot.com/-jhq3MgwmnCE/Wjp42BG42rI/AAAAAAAAM0g/dCiQVvIpTnwf8kLvcvp24_N3u8Z3dWmWACLcBGAs/s640/A-gas-pipeline-network-of-the-European-continent-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-jhq3MgwmnCE/Wjp42BG42rI/AAAAAAAAM0g/dCiQVvIpTnwf8kLvcvp24_N3u8Z3dWmWACLcBGAs/s72-c/A-gas-pipeline-network-of-the-European-continent-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/gare-rusi-be-per-investimet-ne-impiante.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/gare-rusi-be-per-investimet-ne-impiante.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy