Gazeta New Yourk Time: Demarkacioni, pikënisje e një “konflikti” të ri në Ballkan

Bashkimi Europian pret që zgjidhja e mosmarrëveshjeve kufitare në Ballkan të jetë një model i paqes, por duket se gjithçka po shkon drejt shkatërrimit, shkruan gazeta amerikane “New York Times”.

Gazeta prestigjioze botoi një artikull mbi kontestimet kufitare që ekzistojnë në mes të ish-republikat jugosllave, përfshirë edhe Serbinë me Kosovën.

Brukselin e pret një vit edhe më i vështirë se 2017, ku kanë negociuar rreth largimit të Britanisë së Madhe nga BE-ja, thotë se “New York Times”, duke cituar shembuj të mosmarrëveshjeve kufitare në juglindje të Evropës.

Ka mosmarrëveshje kufitare midis Kroacisë dhe Serbisë në lumin Danub, afër fshatit Batina, pastaj mes Bosnje dhe Hercegovinës me Serbinë dhe Kroacinë, si dhe mosmarrëveshja e hapur mes Serbisë dhe Kosovës, Kosovës dhe Malit të Zi, dhe mosmarrëveshjen për emrin midis Maqedonisë dhe Greqisë.

“New York Times”, thekson se Sllovenia, e cila u bë anëtare e BE-së në vitin 2004, për vite ka bllokuar Kroacinë në rrugën integruese për shkak të një mosmarrëveshje në lidhje me disa metra katror në gjirin Piran.

Mosmarrëveshja midis Kroacisë dhe Sllovenisë është një shenjë se vendet në rajon mund të mos jenë në gjendje të shpëtojnë nga disa zakone të egra siç është lufta, sipas “New York Times”./Zgjohu.Shqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gazeta New Yourk Time: Demarkacioni, pikënisje e një “konflikti” të ri në Ballkan
Gazeta New Yourk Time: Demarkacioni, pikënisje e një “konflikti” të ri në Ballkan
https://1.bp.blogspot.com/-iJq87zXrPPY/Wki0yqAiDII/AAAAAAAANl0/m9-n9iVxgr8vaZ1kgvGlg1pauNgkjH6IQCLcBGAs/s640/demarkacioni-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-iJq87zXrPPY/Wki0yqAiDII/AAAAAAAANl0/m9-n9iVxgr8vaZ1kgvGlg1pauNgkjH6IQCLcBGAs/s72-c/demarkacioni-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/gazeta-new-yourk-time-demarkacioni.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/gazeta-new-yourk-time-demarkacioni.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy