Gruda ndodhet jashtë apo brenda kufijve?

I nderuar lexues!

Gruda është rrethinë e banuar kryesisht nga shqiptarët në trojet e tyre në Mal të Zi.

Por një pjesë e popullsisë, pas caktimit të kufijve më 1913, u shpërngul dhe u vendos në fshatin Gruda e Re në Shkodër.

Si njësi etnografike Gruda bën pjesë në Malësinë e Madhe.

Shtrihet në të dy anët e luginës së poshtme të Cemit (midis fshatrave Selishtë në verilindje dhe Vllanë në jugperëndim), ndërmjet zonës së Kuçit (Fundnat) e Triepshit në veri, e Hotit në jug.

Qendrat kryesore të banuara në Grudë janë Tuzi, Dinosha, Pikala, Kësheve, Shipshaniku, Grykëlluka, Selishta, Mileshi etj

Gruda është dalluar në luftën e 1880-s kundër shovinistëve malazezë, ashtu edhe më 1910-1911 kundër Turqisë.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gruda ndodhet jashtë apo brenda kufijve?
Gruda ndodhet jashtë apo brenda kufijve?
Gruda ndodhet jashtë apo brenda kufijve?
https://4.bp.blogspot.com/-NY7JyP1ksiU/WjmBHmukbWI/AAAAAAAAMw0/ZPHsvT6upwE5i6J7CYdwZHz-zAWctA48gCLcBGAs/s640/Gruda1913.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-NY7JyP1ksiU/WjmBHmukbWI/AAAAAAAAMw0/ZPHsvT6upwE5i6J7CYdwZHz-zAWctA48gCLcBGAs/s72-c/Gruda1913.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/gruda-ndodhet-jashte-apo-brenda-kufijve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/gruda-ndodhet-jashte-apo-brenda-kufijve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy