Investigimi që turpëron politikën shqiptare në Mal të Zi: kryetari i Ulqinit, shoping luksoz me paratë e komunës

Në intervistë për CIN-CG/BIRN, Fatmir Gjeka tha se shpenzimet e këtij lloji ishin dhurata për “delegacione të ndryshme që vizituan Ulqinin për ngjarje të ndryshme” gjatë asaj periudhe.

“Kishte shumë delegacione të ndryshme. Nuk më kujtohet saktësisht, ata ishin dhurata për të gjithë ata njerëz që kanë qenë këtu … Nuk dua të flas për historinë e parfumeve … Ishin për të punësuarit në komunë, sepse edhe ata kanë nganjëherë festa, nuk flas për 8. Marsin por diçka tjetër”, tha ai.

Shkrimi thekson se vlerat e mallrave nëpërmjet blerjeve rriteshin artificialisht me fatura jot ë rregullta.

“Është e pazakontë edhe bashkëpunimi me firmën Stylos në vitin 2014, nga e cila janë blerë mallrat të ndryshëm. Shuma në llogarinë që Stylos dorëzoi për qëllimin e hulumtimit është më e vogël se llogaria që ndodhet në evidencat financiare të Komunës.

Llogaria nga komuna ku qëndron nënshkrimi i Gjekës është riparuar dhe tregon se çantat për këshilltarët mrekullisht nga çmimi fillestar prej 179.19 euro, ka shkuar në 500 euro, kurse për çantat afariste nga 114,55 në 499,80 euro”, theksohet në shkrim.

I cili vazhdon më tej: “nuk dihet se ku janë zhdukur artikujt të cilët gjatë viteve 2014 dhe 2015, janë faturuar në adresë të Kabinetit të Kryetarit, si 14 kondicionerë, 11 tapete, pesë garnitura lëkure dhe dollapë, 20 karrige kuzhine, tavolina kuzhine, gjashtë telefona celularë, katër laptopë, dy projektues, shtatë printera, shumë tavolina zyre, dy fshesa me korrent, rafte dhe kabinete … vlera e të cilëve është përcaktuar në 31,125 euro, nga komision komunal i cili në qershor të këtij viti bëri llogarinë e inventarit të munguar për vitet 2014, 2015 dhe 2016”.

Akuzat vazhdojnë edhe më tej, ku theksojnë se me paratë publike janë paguar mjaft qytetarë në këmbim të votave për Partinë Demokratike të Fatmir Xhekajt.

Materiali hulumtues ka sjellë disa fatura, ku vërteton blerjen e materialeve të ndërtimit nga kompani të ndryshme në Ulqin, të cilin më pas ua kanë shpërndarë qytetarëve në këmbim të votave.

Duhet thënë se komuna e Ulqinit është shpallur në falimentim prej tre vjetësh dhe thesari i shtetit i ka bllokuar llogarinë. Pagat e punonjësve të admistratës merren me mbi 7 muaj me vonesë. Ato para paguhen vetëm kur qeveria ndërhyn me fondin e emergjencës sociale.

Duhet thënë se ky material është një goditje shumë e rëndë për faktorin politik shqiptar në Mal të Zi, pasi Ulqini është qyteti më i madh i administruar nga shqiptarët dhe përbën në një farë mënyrë pasqyrën e politikës shqiptare.

Sipas këtyre fakteve të publikuara, situata është “ku thërret qameti”.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Investigimi që turpëron politikën shqiptare në Mal të Zi: kryetari i Ulqinit, shoping luksoz me paratë e komunës
Investigimi që turpëron politikën shqiptare në Mal të Zi: kryetari i Ulqinit, shoping luksoz me paratë e komunës
Investigimi që turpëron politikën shqiptare në Mal të Zi: kryetari i Ulqinit, shoping luksoz me paratë e komunës
https://2.bp.blogspot.com/-0Wr-7M1716Y/WibkE2XC0bI/AAAAAAAALw4/xNxCafGV6S0ZLAC4xP3j86FvA1EeBX-NgCLcBGAs/s640/Fatmir-Gjeka-Ulqin.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-0Wr-7M1716Y/WibkE2XC0bI/AAAAAAAALw4/xNxCafGV6S0ZLAC4xP3j86FvA1EeBX-NgCLcBGAs/s72-c/Fatmir-Gjeka-Ulqin.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/investigimi-qe-turperon-politiken.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/investigimi-qe-turperon-politiken.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy