Ish-ministri: Qumështi me substanca kancerogjene, merrni masa urgjente

Ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ka ngritur shqetësimin për qumështin që konsumohet nga shqiptarët.

Sipas Panaritit, gjysma e mostrave të qumështit vendas, të analizuara nga AFI, kanë rezultuar me aflatoksinë, një substancë kancerogjene e fuqisë shumë të larte.

“MB dhe AKU duhet të bëjnë urgjent publike fermat apo subjektet prodhuese të ushqimeve të ndotura , të bllokojnë prodhimin dhe të tërheqin urgjent nga tregu produktet e perlyera. Sa më parë dhe menjëherë!!!”, shkruan ish-ministri.

Panariti e konsideron këtë çështje nje magaskandal dhe një supermashtrim dhe ka kërkuarv që prokuroria të nisë një hetim.

Pas alarmit të ngritur nga ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, se substanca kancerogjene janë injektuar në qumështin vendas, ka ardhur edhe reagimi i Ministrit të Bujqësisë, Niko Peleshi.

Në një postim në rrjetin social facebook, Peleshi pralajmëron se do të ndërhyjnë në mënyrë po radikale në ciklin e grumbullimit dhe përpunimit të qumështit.

“Duke marë shkas edhe nga raporti i AFI, i kemi kërkuar institucioneve tona, laboratorit të referencës të ISUV dhe AKU që të verifikojnë situatën e qumështit dhe të ndërtojnë mbi këtë bazë planin për garantimin e standarteve dhe sigurisë ushqimore për produktet me origjinë shtazore dhe jo vetëm”,-shkru
an ministri i Bujqësisë.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ish-ministri: Qumështi me substanca kancerogjene, merrni masa urgjente
Ish-ministri: Qumështi me substanca kancerogjene, merrni masa urgjente
https://4.bp.blogspot.com/-z175JYBUTCg/WjUJTQCCHfI/AAAAAAAAMjI/o475CHNDnUI6JbqsqG4B0hW9qe8zoiTSACLcBGAs/s640/casein_cancer_title.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-z175JYBUTCg/WjUJTQCCHfI/AAAAAAAAMjI/o475CHNDnUI6JbqsqG4B0hW9qe8zoiTSACLcBGAs/s72-c/casein_cancer_title.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/ish-ministri-qumeshti-me-substanca.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/ish-ministri-qumeshti-me-substanca.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy