Janullatos: Nuk kam ardhur në Shqipëri për të krijuar një koloni greke. Ja kush do të jetë pasuesi im

Kryepeshkopi i Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos, thotë se pasardhësi i tij inë krye të kishës do të jetë shqiptar.

Në një intervistë për Sky me gazetarin Alexis Papachelas, ai është pyetur për këtë çështje dhe ka shprehur qartë pikëpamjen e tij.

Kjo është mëse e qartë. Unë vet jam shumë vite atje. Shikoni. Nuk kemi guximin të shikojmë ngjarjet me sytë e tjetrit.

E imagjinoni ne të kishim një gjë të tillë, a do të pranonim për shumë vite dikë nga Bullgaria apo nga Serbia në krye të Kishës?

Jo, unë e quaj tepër të logjikshme që pasardhësi do të jetë shqiptar.

Ne nuk shkuam atje të krijojmë një koloni.

Shkuam të krijojmë një Kishë Autoqefale Ortodokse të Shqipërisë”, tha kryepeshkopi i Shqipërisë.

Ai ka folur edhe për Islamin, që e ka quajtur një “çështje jo të lehtë”.

Islami nuk është një çështje e lehtë.

E gjithashtu nuk kemi kuptuar se nuk ekziston një Islam i vetëm.

Është mënyra sesi e përjetojnë Islamin disa, nën predikimet e fanatikëve ekstremistë dhe e shohim sot se çfarë po bëjnë.

Dhe, siç e dini, interpretimet ekstreme janë shumë më të pranueshme nga populli i thjeshtë, sesa të ashtuquajturat interpretimet e sintetizuara dhe me tone më të ulëta”, tha kryepeshkopi i Shqipërisë, Anastas.

http://www.skai.gr/tv/show/?showid=66288

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8008,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Janullatos: Nuk kam ardhur në Shqipëri për të krijuar një koloni greke. Ja kush do të jetë pasuesi im
Janullatos: Nuk kam ardhur në Shqipëri për të krijuar një koloni greke. Ja kush do të jetë pasuesi im
https://2.bp.blogspot.com/-VYub_jA0dNs/Wj5hzHO84eI/AAAAAAAANCE/kDYxI5j6NCso6pLQrRjyBRUPYPl-ODKpwCLcBGAs/s640/janullatos-640x340.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-VYub_jA0dNs/Wj5hzHO84eI/AAAAAAAANCE/kDYxI5j6NCso6pLQrRjyBRUPYPl-ODKpwCLcBGAs/s72-c/janullatos-640x340.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/janullatos-nuk-kam-ardhur-ne-shqiperi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/janullatos-nuk-kam-ardhur-ne-shqiperi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy