Jo vetëm në Shqipëri/ Ja me sa para mund të bleni një diplomë në Maqedoni

Dukuria e blerjes së provimit nga studentët, duke i ndarë një shumë parash profesorëve të caktuar shqiptarë është një dukuri që vazhdon të jetë e pranishme në Maqedoni, transmeton Express.

Kjo praktikë më e pranishme ka qenë gjatë periudhës së kaluar, kur shumë emra të profesorëve eminent për një shumë të caktuar parash kanë shitur provimet.

Kjo dukuri kriminale ka qenë më evidente në Fakultetin Pedagogjik, ku shpërtheu edhe skandali idhënies së vërtetimeve për diplomim të shumë personave, që tani janë nën hetim dhe bëhet fjalë për arsimitarë, policë dhe kuadro të tjerë të sistemuar nëpër institucione shtetërore.

Dhënia e provimit është bërë për një shumë të caktuar parash, e cila siç thotë një ishstudentë nuk është dhënë në dorë, por në forma tjera, përmes sekserëve apo llogarisë bankare.

“Në të shumtën e rasteve pagesat janë bërë nga sekserët e këtyre profesorëve, por paratë në disa raste janë lëshuar në llogari. Ky krim duhet të hetohet dhe të verifikohen të gjitha detajet, qoftë edhe nëpër banka, edhe pse dikush tenton të fshehë dhe të heq llogarinë”, thotë ish-studenti protagonist.

Sipas tij, për provim është paguar nga 6000 deri 15 mijë denarë, por ka pasur edhe raste për shuma më të majme.Por krimi me provimet ka qenë evident edhe në Universitetin e Tetovës, ku në të madhe janë shit-blerë provimet, sidomos në fakultetet e disperzuara, ku klane të caktuara kanë kryer të gjitha punët në emër të pushtetit.

Ajo që është më skandaloze siç mëson INA, ka pasur rast që një student që ka jetuar në mërgim, ka marrë diplomën e universitetit, duke mos qenë i pranishëm, por që duke iu kryer punët nga klanet e organizuara, që edhe sot janë figura publike. Ministria e Arsimit vështirë e ka të hetojë këto raste, por INA së shpejti do të kërkojë informacione dhe se përgjigjen se a janë në dijeni për dukuritë e tilla kriminale. Shitja e provimeve nuk ka munguar edhe në universitetet private, ku gjithashtu janë të njohur raste eklantate dhe skandaloze./Express/

 

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Jo vetëm në Shqipëri/ Ja me sa para mund të bleni një diplomë në Maqedoni
Jo vetëm në Shqipëri/ Ja me sa para mund të bleni një diplomë në Maqedoni
Jo vetëm në Shqipëri/ Ja me sa para mund të bleni një diplomë në Maqedoni
https://3.bp.blogspot.com/-M1GVu-wZ_z0/WieqWNxTovI/AAAAAAAALzE/5j5LV24LC0Ek99C1X9FAV0hJrBxJBqPfwCLcBGAs/s640/download_1512472613-4570674.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-M1GVu-wZ_z0/WieqWNxTovI/AAAAAAAALzE/5j5LV24LC0Ek99C1X9FAV0hJrBxJBqPfwCLcBGAs/s72-c/download_1512472613-4570674.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/jo-vetem-ne-shqiperi-ja-me-sa-para-mund.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/jo-vetem-ne-shqiperi-ja-me-sa-para-mund.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy