Ka patur shkëmbim kromi mes Shqipërisë e Kosovës?

I nderuar lexues!

Nje varg paraqitjesh kromatike në formë thjerrëzore te tipit Alpin ne Kosoven jugperendimore jane pjese e nje serie te vendburimeve lineare, qe vazhdojne dhe ne Shqipëri. Nga fundi i Luftes se II Boterore deri ne vitin 1956 ne Kosove, xeheroret e kromit shfrytezoheshin ne fillim nga miniera e Gjakoves dhe drejtpersedrejti transportohej në Shqipëri per trajtim.

Kur xeherori u shterrua, Kosova filloi te importoje nga Shqipëria 30 000 – 50 000 t/vit kromite. Kjo gje u nderpre kur impjanti u mbyll ne vitin 1991. Përsa i përket pjesës së dytë të pyetjes suaj, kromi (prejardhja e fjalës do të thotë “ngjyrë” – dhe lidhshmërinë me kromin e kanë shumë ngjyra dhe shpesh përdoren si pigmente për ngjyrë dhe llak) është një element kimik i cili në sistemin periodik e gjejmë me simbolin Cr dhe radhitet me numrin 24.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ka patur shkëmbim kromi mes Shqipërisë e Kosovës?
Ka patur shkëmbim kromi mes Shqipërisë e Kosovës?
Ka patur shkëmbim kromi mes Shqipërisë e Kosovës?
https://4.bp.blogspot.com/-IOInjN_9Jgk/Wkf1VYolt0I/AAAAAAAANkM/_vYbOi42xuAvunm-HpAcjcar9Slh8FXBwCLcBGAs/s640/minierat-e-kosoves-trepca-goleshi-2015.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-IOInjN_9Jgk/Wkf1VYolt0I/AAAAAAAANkM/_vYbOi42xuAvunm-HpAcjcar9Slh8FXBwCLcBGAs/s72-c/minierat-e-kosoves-trepca-goleshi-2015.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/ka-patur-shkembim-kromi-mes-shqiperise.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/ka-patur-shkembim-kromi-mes-shqiperise.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy