Kodiku i Purpurt i Beratit, rendesi e madhe per historine e Krishterimit (FOTO)

Kodiku i Purpurt i Beratit i cili përbën një nga objektet më me vlerë të periudhës Mesjetare që ka trashëguar Shqipëria, tashmë do të gjendet edhe në Librarinë e Kongresit amerikan.

Në kuadër të 105-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditës së Forcave të Armatosura qeveria shqiptare i dhuroi një kopje online të Kodikëve të Purpurtë të Beratit, të cilët janë tashmë pjesë e Librarisë Botërore Dixhitale, Librarisë së Kongresit amerikan.

Në ceremoninë e zhvilluar ishin të pranishëm Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, bashkëdrejtuesve të Grupeve të Miqësisë, Senatori Gary Peters dhe Kongresmeni Eliot Engel, Po ashtu ishte i pranishëm edhe zv.Ndihmësi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Hoyt B. Yee.

Aktiviteti u hap me Himnin Kombëtarë shqiptar dhe atë amerikan, të kënduara me shumë profesionalizëm nga soprano Lindita Lole-Mezini, shkruan “ata”.

Gjatë diskutimeve të mbajtura u vu theksi tek marrëdhënia e shkëlqyer dhe partneriteti strategjik mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara. Po ashtu, u evidentua se mes dy vendeve ka një bashkërendim të interesave, këndvështrime të njëjta për çështjet e sigurisë, si edhe vlera të përbashkëta.

Prania e miqve të Shqipërisë nga Libraria e Kongresit dhe veçanërisht Albanian Corner, bënë pjesë të festës dhe një numër veprash që pasqyrojnë historinë e Shqipërisë, të botuara disa shekuj më parë.

Kodiku i Purpurt i Beratit” është i regjistruar në listën e veprave më të rëndësishme të njerëzimit, të njohur me emrin “Memoire du Monde” (“Kujtesa e Botës”) dhe prej disa vitesh gëzon kujdesin e drejtpërdrejtë të Unesco-s.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kodiku i Purpurt i Beratit, rendesi e madhe per historine e Krishterimit (FOTO)
Kodiku i Purpurt i Beratit, rendesi e madhe per historine e Krishterimit (FOTO)
https://3.bp.blogspot.com/-eIyIRGyM1Es/WigIJbgzuhI/AAAAAAAAL3A/J1CoaLww7Jgvv3Nmj7oHhhMs-ozkWKfrgCLcBGAs/s640/ay.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-eIyIRGyM1Es/WigIJbgzuhI/AAAAAAAAL3A/J1CoaLww7Jgvv3Nmj7oHhhMs-ozkWKfrgCLcBGAs/s72-c/ay.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kodiku-i-purpurt-i-beratit-rendesi-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kodiku-i-purpurt-i-beratit-rendesi-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy