Kosova alarmon SHBA: Na futët thikën pas shpine.

43 deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë kërkuar mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme për të shfuqizimin e Gjykatës Speciale, gjë që ka alarmuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet e BE-së, në veçanti Britaninë e Madhe.

Mbrëmjen e sotme është mbledhur edhe Kryesia e Kuvendit, si dhe shefat e grupeve parlamentare. Por, për shkak të mungesës së disa subjekteve nuk është bërë i mundur kuorumi e rrjedhimisht as nuk është marrë ndonjë vendim.

Ndërkohë, ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie ka reaguar teksa ka qenë i pranishëm në Kuvendin e Kosovës, në kundërshtim të kësaj nisme apo përpjekjeje për të zhbërë ligjin për Gjykatën Speciale.

“Dua ta bëj shumë të qartë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë çdo përpjekje për ta zhbërë ose ndryshuar ligjin për Gjykatën Speciale”, ka thënë ai, i befasuar nga kjo nismë pa asnjë debat publik më parë.

“Kjo është e turpshme, – ka shtuar ai. – Nëse kjo nismë do të ketë sukses, atëherë do të ketë edhe implikime jashtëzakonisht negative për të ardhmen e Kosovës, si pjesë e Europës. Do të konsiderohet nga SHBA si thikë pas shpine. Kosova do të zgjedhë izolimin në vend të bashkëpunimit. E urrej ta them, por do të kthehet ora prapa për Kosovën”.

Edhe ambasadori britanik në Kosovë ka folur për këtë nismë të udhëheqësve kosovarë për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale.

Nga Kuvendi i Kosovës, Ruairi O’Connell tha se kjo mund të ishte nata më e rrezikshme për Kosovën, që prej luftës. Ai shtoi se bashkësia ndërkombëtare ka investuar shumë dhe se, nëse ndalimi i Speciales ndodh, askush në botë nuk do të besojë që Kosova është e interesuar për sundim të ligjit. Diplomati britanik u ka bërë thirrje deputetëve që të mendojnë logjikisht dhe të mos votojnë kundër Speciales.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kosova alarmon SHBA: Na futët thikën pas shpine.
Kosova alarmon SHBA: Na futët thikën pas shpine.
https://4.bp.blogspot.com/-JhEp9Rr5TSM/Wj5fNIWCNFI/AAAAAAAANBk/djZ5IUquoKUtMAThqtXJLUdB21ST2BNXACLcBGAs/s640/delawie.png
https://4.bp.blogspot.com/-JhEp9Rr5TSM/Wj5fNIWCNFI/AAAAAAAANBk/djZ5IUquoKUtMAThqtXJLUdB21ST2BNXACLcBGAs/s72-c/delawie.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kosova-alarmon-shba-na-futet-thiken-pas.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kosova-alarmon-shba-na-futet-thiken-pas.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy