VIDEO E RRALLË/ Kur Janullatos u zgjodh Kryepeshkop, salla brohoriste: Fan Noli! Fan Noli!

Ishte 2 gushti i vitit 1992. Në Tiranë do të shënohej një ngjarje e rrallë. Kisha Ortodokse Autoqefale Shqiptare do të zgjidhte kreun e saj. Në fillim u krye një ceremoni në Hotel “Tirana” me krerët e Kishës dhe më pas u krye ceremonia e shugurimit të Anastas Janullatosit si kreu i saj në kishën ortodokse pranë rrugës së Kavajës.

Historiani Kristo Frashëri në kujtimet e tij shkruan se kjo ceremoni shkeli disa nene të kodit kishtar pasi shugurimi nuk quhet i ligjshëm nëse dikush e kundërshton në sallë. Siç duket edhe nga video e mëposhtme që qarkullon në youtube një grup shqiptarësh në sallë brohoriste për Fan Nolin dhe këndonte këngë shqiptare.

Kujtojmë se pak ditë më parë presidenti i Republikës Ilir Meta i dha Janullatosit nënshtetësinë shqiptare pas një pritjeje 25 vjeçare.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: VIDEO E RRALLË/ Kur Janullatos u zgjodh Kryepeshkop, salla brohoriste: Fan Noli! Fan Noli!
VIDEO E RRALLË/ Kur Janullatos u zgjodh Kryepeshkop, salla brohoriste: Fan Noli! Fan Noli!
Kundershtimi i Ortodokseve Shqiptare per Anastas Janullatos si Kryepeshkop, 2 Gusht 92 (VIDEO)
https://3.bp.blogspot.com/-hLipRRJAfqA/WkKBDTe8d7I/AAAAAAAANQk/LfbrVhduCyYccFOe9Yibg3xiQOV2dbIiACLcBGAs/s640/0.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-hLipRRJAfqA/WkKBDTe8d7I/AAAAAAAANQk/LfbrVhduCyYccFOe9Yibg3xiQOV2dbIiACLcBGAs/s72-c/0.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kundershtimi-i-ortodokseve-shqiptare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kundershtimi-i-ortodokseve-shqiptare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy