Kur Shqipëria ndihmonte Jugosllavinë (FOTO/VIDEO)

Ndryshe nga marrëdhëniet politike dhe faktet historike mes popullit serb dhe shqiptar, në futboll mes dy vendeve ka një “miqësi” të hershme.

Madje duhet thënë se, Serbia është në borxh ndaj Shqipërisë po të kujtojmë Kampionatin Evropian të vitit 1967, ku në fazën kualifikuese Shqipëria ishte në një grup me Jugosllavinë dhe Gjermaninë Perëndimore.

Kuqezinjtë humbën ndeshjen e parë ndaj Gjermanisë Perëndimore me rezultatin 6-0, ku katër gola u shënuan nga Muller ndërsa dy të tjerët nga Lohr.

Më 14 maj të vitit 1967, Shqipëria do të luante ndaj Jugosllavisë në “Qemal Stafa”, ndeshje të cilën e humbi 0-2. Kurse më 12 nëntor do të shkonte në Beograd, ku do të mundej 4-0.

Pas tre humbjesh, kuqezinjtë do të luanin ndeshjen e fundit ndaj Gjermanisë Perëndimore në “Qemal Stafa” më 17 dhjetor.

Fitorja e gjermanëve do t’u siguronte atyre kualifikimin për në çerekfinale të Kampionatit Evropian pasi në ndeshjet direkte me Jugosllavinë kishte një humbje dhe një fitore.

Por, ndeshja në Tiranë përfundoi pa gola duke bërë që kjo të cilësohej një nder për ekipin Jugosllav pasi çoi në shtëpi nën Kampionët e Botës.

Në çerekfinale, Jugosllavia do të shkatërronte Francën me rezultat të përgjithshëm 6-2 (pasi kampionati ishte me dy ndeshje vajtje-kthim).

Ndërsa finalen e madhe do ta humbte përballë Italisë. Ndeshja e parë e luajtur në Romë më 8 qershor 1968 përfundoi 0-0. Kurse ndeshja e dyte e luajtur dy ditë më pas përfundoi 2-0 për italianët.

Por, ndeshja që do të luhet nesër në Beograd do të jetë e parë mes Shqipërisë dhe Serbisë, dhe serbët i kërkojnë trajnerit Dick Advocaat që të mos i kthejë borxhin Shqipërisë pasi kjo nuk është koha e duhur.

Image

Image

Image

Image

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kur Shqipëria ndihmonte Jugosllavinë (FOTO/VIDEO)
Kur Shqipëria ndihmonte Jugosllavinë (FOTO/VIDEO)
Kur Shqipëria ndihmonte Jugosllavinë (Foto + Video)
https://2.bp.blogspot.com/-yVCDPaeaCao/WicFuD8It3I/AAAAAAAALxI/dGvFnwArs7c3HGAT3_volq6dHC_S5exIwCLcBGAs/s640/pac.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-yVCDPaeaCao/WicFuD8It3I/AAAAAAAALxI/dGvFnwArs7c3HGAT3_volq6dHC_S5exIwCLcBGAs/s72-c/pac.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kur-shqiperia-ndihmonte-jugosllavine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kur-shqiperia-ndihmonte-jugosllavine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy