Kush ka qenë Hoxhë Kadriu?

I nderuar lexues!

Hoxhë Kadriu (Kadri Prishtina, 1878 – 1925) ka qenë jurist dhe atdhetar i njohur. Ka lindur në Prishtinë, por arsimin e lartë e mori në Stamboll për pedagogji e drejtësi. Atje u burgos për veprimtari patriotike. Më 1914-n u kthye në atdhe dhe ishte një nga themeluesit e Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” të krijuar në Shkodër më 7 nëntor 1918 (kryetar i tij). Në bashkëpunim me Bajram Currin dhe Hasan Prishtinën zhvilloi një veprimtari të gjerë për mbrojtjen e të drejtave kombëtare të popullsisë shqiptare të Kosovës. Në Kongresin e Lushnjës u zgjodh ministër i Drejtësisë dhe më 1921 nënkryetar i parlamentit shqiptar. Në qeverinë e Hasan Prishtinës të dhjetorit 1921 u caktua përsëri ministër i Drejtësisë. Ishte kundërshtar i hapur i Ahmet Zogut. Më 1922-1923 mërgoi në Austri. Pas kthimit prej andej botoi në Shkodër më 1923 revistën “Udha e së vërtetës”./zgjohushqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kush ka qenë Hoxhë Kadriu?
Kush ka qenë Hoxhë Kadriu?
Kush ka qenë Hoxhë Kadriu?
https://1.bp.blogspot.com/-3uIxE9EuJOk/WjmBs1t-GnI/AAAAAAAAMw8/EjY0OUHOUxA1PTZ41jzgjRwhlj6wtI4sQCLcBGAs/s640/kadri-prishtina.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-3uIxE9EuJOk/WjmBs1t-GnI/AAAAAAAAMw8/EjY0OUHOUxA1PTZ41jzgjRwhlj6wtI4sQCLcBGAs/s72-c/kadri-prishtina.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kush-ka-qene-hoxhe-kadriu.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kush-ka-qene-hoxhe-kadriu.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy