Kush ka qenë Leon Hezej?

I/E nderuar lexuese!

Leon Hezej (Leon Heuzey) është arkeolog francez që vizitoi Shqipërinë më 1861 për të studiuar terrenin ilir e maqedon, të përshkuar nga Cezari në luftë me Pompein. Zbuloi i pari gërmadhat e Orikut dhe planimetrinë e parë të mureve rrethuese të Apolonisë. Kopjoi të gjitha mbishkrimet greke, latine e bizantine që ndeshi në këtë udhëtim dhe paraqiti në vizatime një tok pjesësh arkitektonike e skulpturash nga Pojani e Durrësi. Monumentet më me vlerë historike e artistike, ndër to mbishkrimin e fshatit Arapaj që bën fjalë për ujësjellësin e Dyrrahut (shek.II) i nisi për në muzeun e Luvrit. Botoi bashkë me arkitektin H.Dame dy vëllime me titullin Mision arkeologjik në Maqedoni (Mission Archeologique de Macedoine, 1876). Vepra tjetër Veprimet ushtarake të Jul Cezarit (Les Operations militaires de Julis Cesar, Paris 1886) në pjesën më të madhe zhvilluar në truallin ilir, ka edhe interes gjeografik e folklorik për gjendjen në shek. XIX.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kush ka qenë Leon Hezej?
Kush ka qenë Leon Hezej?
Kush ka qenë Leon Hezej?
https://3.bp.blogspot.com/-LuiVeEHbJxc/WkVLA5-KDQI/AAAAAAAANYU/bsOvG10CNrc4V13uHgpurSLZORbKo-UjwCLcBGAs/s640/heuzey2.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-LuiVeEHbJxc/WkVLA5-KDQI/AAAAAAAANYU/bsOvG10CNrc4V13uHgpurSLZORbKo-UjwCLcBGAs/s72-c/heuzey2.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kush-ka-qene-leon-hezej.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/kush-ka-qene-leon-hezej.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy