Nisma e kongresmenit amerikan për krime lufte, kërkohet padi ndaj Serbisë

Nisma e kongresmenit amerikan, Eliot Engel në kongresin amerikan për adresimin e mos-vënies së drejtësisë për vrasjet dhe krimet e kryera nga Serbia kundër popullatës civile në Kosovë gjatë luftës së viteve 1998-1999, po vlerësohet si vazhdim i mbështetjes se Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kosovën.

Kjo është në fakt iniciativa e parë që është marrë për njohjen ndërkombëtare të krimeve të luftës në Kosovë, të kryera nga ushtria serbe gjatë regjimit të Millosheviçit dhe politikave të tij për shfarosje dhe spastrim etnik, nga një nivel i tillë i lartë siç është kongresi amerikan.

Besa Gaxherri, depuete e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), ka thënë për gazetën “Bota sot” se nisma e gongresmenit Eliot Engel, është një argument për të ngritur padi ndaj Serbisë për gjenocidin dhe masakrat e shkaktuara në Kosovë.

“Ne jemi krenar si popull që kemi SHBA-në në mbështetje, kjo është një argument plus për të ngritur padi për gjenocidin për masakrat për dëmet që janë shkaktuar në Kosovë. Kjo është nismë që fillon prapë nga një ish-senator i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por fatkeqësisht ne jemi shumë të vonuar në këtë drejtim. Me ketë rast i falënderohem nga zemra Shteteve të Bashkuara të Amerikës në mënyrë të veçantë, Eliot Engel, i cili gjithmonë ka qenë në krah me popullin shqiptar” ka thënë Gaxherri./e.e

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Nisma e kongresmenit amerikan për krime lufte, kërkohet padi ndaj Serbisë
Nisma e kongresmenit amerikan për krime lufte, kërkohet padi ndaj Serbisë
Nisma e kongresmenit amerikan për krime lufte, kërkohet padi ndaj Serbisë
https://1.bp.blogspot.com/-uUTGRv4I0Yw/WjT_6qAL9mI/AAAAAAAAMiY/k_-eREPSgsE0y131_QlDuUrb-5tRxHxNACLcBGAs/s640/engel-1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-uUTGRv4I0Yw/WjT_6qAL9mI/AAAAAAAAMiY/k_-eREPSgsE0y131_QlDuUrb-5tRxHxNACLcBGAs/s72-c/engel-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/nisma-e-kongresmenit-amerikan-per-krime.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/nisma-e-kongresmenit-amerikan-per-krime.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy