Nisma e re në Tiranë: ‘Më jep qesen, të të jap një trastë’

Qytetarët e Tiranës janë surprizuar teksa iu drejtuan Pazarit të Ri për të bërë blerjet e fruta-perimeve.

Bashkia e Tiranës ka ndërmarrë një nismë të re “Më jep qesen, të të jap një çantë”, e cila synon që të ndërgjegjësojë qytetarët për të ulur nivelin e qeseve plastike që janë një nga ndotëset më të mëdha të ambientit. Të rinj vullnetarë kanë nisur tashmë punën tek Pazari i Ri.

 

Të gjitha zonjat që mbajnë një qese në dorë, mund ta shkëmbejnë atë me një trastë, e cila është mundësuar nga AADF. Siç mund të shihni edhe nga këto foto, një zonjë po merr një trastë dhe po lë qesen që mban në duar. Më 28 mars 2017, Bashkia Tiranë bashkë me disa nga administratorët e supermarketeve kryesore të Tiranës, nënshkruan marrëveshjen e parë për ofrimin e qeseve plastike me pagesë, e cila u vu në zbatim më datë 3 prill 2017.

Një marrëveshje e tillë është nënshkruar edhe me prodhuesit e bukës dhe pastiçeritë në kryeqytet. Nga të dhënat e marra nga supermarketet si pjesë e marrëveshjes së bashkëpunimit, reduktimi i përdorimit të qeseve plastike ka rënë në masën 60%. Heqja e qeseve nga përdorimi ne furrat e bukës nëpërmjet kësaj marrëveshje do reduktojë 1 milion të tilla në ditë.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Nisma e re në Tiranë: ‘Më jep qesen, të të jap një trastë’
Nisma e re në Tiranë: ‘Më jep qesen, të të jap një trastë’
Nisma e re në Tiranë: ‘Më jep qesen, të të jap një trastë’
https://4.bp.blogspot.com/-9JpCgrXBQ4s/WjDjxORIwDI/AAAAAAAAMTc/uviC9xpGxvova6Z2A5-nWu0q2eXKg2ddQCLcBGAs/s640/wpid-Debate_heats_up_on_EU_plastic_bags_ban_law_83.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-9JpCgrXBQ4s/WjDjxORIwDI/AAAAAAAAMTc/uviC9xpGxvova6Z2A5-nWu0q2eXKg2ddQCLcBGAs/s72-c/wpid-Debate_heats_up_on_EU_plastic_bags_ban_law_83.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/nisma-e-re-ne-tirane-me-jep-qesen-te-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/nisma-e-re-ne-tirane-me-jep-qesen-te-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy