Një turne ndryshe në Ballkan, ja vera e mrekullueshme shqiptare

Adam Bloodworth, i cili prej vitesh shkruan në Evening Standard, ka krijuar pritshmëri të mëdha për tre vende ballkanike, sa i përket verës së mirë. Ndër to, edhe Shqipëria. Artikulli i botuar sot flet edhe për Serbinë dhe Maqedoninë.

Nuk është hera e parë që vendi ynë lakohet në artikuj mediash ndërkombëtare, për tema që kanë të bëjnë me turizmin si vizita qytetesh apo vija bregdetare, ashtu sikurse edhe për turizmin kulinar.

Evening Standard, një portal i njohur britanik, shkruan kësaj here për diversitetin e vreshtave dhe verën shqiptare.

Mendoni për Ballkanin, shkruan z. Bloodworth, dhe pamja e verës nuk është ajo që ju vjen menjëherë në mendje. Por gjatë gjithë historisë së saj të turbullt, ka mbetur një gjë me siguri: vreshtat e Ballkanit, të cilat janë disa nga më të vjetrat në botë.

“Larg nga skena botërore dhe uzurpuar nga kazanët të Francës, Italisë dhe Spanjës, të pasionuarit e verës mund të befasohen kur dëgjojnë se toka këtu është unike dhe shumë pjellore, me një histori vere, që daton nga Perandoria Osmane.”

Nën sundimin jugosllav, vera u mat me sasi sesa me cilësi, vijon artikulli, por tani një komunitet artizanal po lulëzon në Maqedoni, Shqipëri dhe Serbi. “Ata janë larg ofertave të tregut masiv të Bullgarisë dhe Rumanisë që shohim në Londër – dhe, në përgjithësi, shumë të lira. Ja ku mund të gjeni më të mirët.”- thotë artikulli.

Specifikime për Shqipërinë

Shqipëria është e njohur për vreshtat e saj, të shtrira mbi kodra të ulëta dhe kodrina në një lartësi deri në 1000 metra. Ashtu si në Maqedoni, kushtet këtu prodhojnë diversitetin e vreshtave – merlot, cabernet etj., janë të bollshme në këtë tokë të pasur.

Përplasja e ekosistemeve të rajonit të Zadrimës – ku ndodhen Alpet Shqiptare në Adriatik – bën që toka pjellore të prodhojë verë mesdhetare. Kallmet, i quajtur sipas rrushit të bollshëm, prodhon verë të kuqe dhe të bardhë me çmime që flasin edhe mbi përzgjedhjen e “prestigjit” të saj nga rrushi 30-vjeçar. Fabrika “Arber” dhe Zadrima kanë shembuj të tjerë të kualitetit të lartë të kësaj industrie vendase në zonë. Shqipëria pret vetëm të vizitorë tashmë, në këtë industri “perlë” të fshehtë.(monitor)

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Një turne ndryshe në Ballkan, ja vera e mrekullueshme shqiptare
Një turne ndryshe në Ballkan, ja vera e mrekullueshme shqiptare
Një turne ndryshe në Ballkan, ja vera e mrekullueshme shqiptare
https://2.bp.blogspot.com/-vuLxbxozymI/WjlAvW1R65I/AAAAAAAAMvc/cGm1y7pURAQuF2Zrc3LlIvgxfbBiQuzAgCLcBGAs/s640/vere.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-vuLxbxozymI/WjlAvW1R65I/AAAAAAAAMvc/cGm1y7pURAQuF2Zrc3LlIvgxfbBiQuzAgCLcBGAs/s72-c/vere.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/nje-turne-ndryshe-ne-ballkan-ja-vera-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/nje-turne-ndryshe-ne-ballkan-ja-vera-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy