“Nuk bëhet Shqipëria me shqiptarë”, ambasadori austriak: Konica e kishte gabim

Pas vitit 1997, kur e vizitoi Shqipërinë për herë të parë, Romano Prodi, u shpreh se vendi ka bërë progres të madh.

Duke i shquar shqiptarët për bashkëpunim të mirë me komunitetin ndërkombëtar, ish-kryeministri italian tha se ritmet e integrimit në Bashkimin Europian duhen përshpejtuar.

Ndërsa kreu i prezencës së OSBE, Berndt Borchardt, vlerësoi rolin e OSBE përgjatë viteve në Shqipëri duke thënë se vendi ynë tashmë ka bërë hapa të mëdhenj përpara.

“Vetëm 20 vjet më parë, Franz Vranitzky dhe Prezenca e OSBE-së erdhën këtu për të mbështetur rindërtimin e Shqipërisë. Sot, jemi shumë larg nivelit të atyre ditëve. Shqipëria ka ecur shumë përpara, por mbeten ende sfida të mëdha”, tha Borchardt.

Më i veçantë ishte ambasadori austriak, Johan Sattler, i cili huazoi dy shprehje shqip për të treguar ndërthurjen e rolit të të huajve në vendin tonë, dhe përgjegjësinë që kanë vetë shqiptarët për të ndërtuar vendin e tyre.

Duke cituar shprehjen e Faik Konicës se “nuk bëhet Shqipëria me shqiptarë”, ambasadori Sattler tha se Konica ishte gabim pasi Shqipëria do të bëhet me shqiptarët pasi sipas tij, i zoti e nxjerr gomarin nga balta.

Deklaratat u bënë gjatë Konferencës së OSBE mbi rolin e ndërkombëtarëve në tranzicionin shqiptar.

Konferenca ka për qëllim të nxisë studime mbi këtë rol, të sjellë kontributin e akademikëve dhe dëshmitarëve dhe të frymëzojë debat politik.

 

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Nuk bëhet Shqipëria me shqiptarë”, ambasadori austriak: Konica e kishte gabim
“Nuk bëhet Shqipëria me shqiptarë”, ambasadori austriak: Konica e kishte gabim
“Nuk bëhet Shqipëria me shqiptarë”, ambasadori austriak: Konica e kishte gabim
https://1.bp.blogspot.com/-2PE7PXY-0uo/Wilt5pOAbeI/AAAAAAAAL7Y/PwceZjnkc3ILoUJV0Qsdv8ugxUN9Mt57ACLcBGAs/s640/osbe-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-2PE7PXY-0uo/Wilt5pOAbeI/AAAAAAAAL7Y/PwceZjnkc3ILoUJV0Qsdv8ugxUN9Mt57ACLcBGAs/s72-c/osbe-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/nuk-behet-shqiperia-me-shqiptare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/nuk-behet-shqiperia-me-shqiptare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy