Po braktisim fshatin për qytetin, projeksioni i frikshëm për vitin 2050

Sipas një raporti më të fundit, Shqipëria pritet që të jetë ndër vendet me rritjen e popullsisë urbane më të madhe, pas Turqisë, deri në vitin 2050. Projeksioni i OKB tregon se popullsia urbane shqiptare do të arrijë 86.5%. Në të dhënat specifike për vendin tonë, vihet re rënie e numrit të popullsisë prej 6.6%.

Ndërsa rritje do të shënojë PBB për frymë, sipas raportit në 2020 do të arrijnë 5997 dollarë, nga 3943 dollarë që ishte në 2015.

Nga ana tjetër, rritja në të ardhura parashikohet të çojë në një kërkesë më të lartë për ushqim dhe lloje të caktuara të produkteve ushqimore, pasi modelet e konsumit ndryshonë.

Projeksionet e OKB-së tregojnë se deri në vitin 2050, popullsia e përgjithshme e rajonit të Europës dhe Azisë Qendrore (ECA) do të rritet me 9.7 milionë njerëz.

Dinamika e ndryshimit të kësaj popullsie, megjithatë, ndryshon në të gjithë nënrajonet dhe përkatësisht në shtete të caktuara. Është parashikuar që Turqia do të përjetojë rritjen më të madhe absolute të popullsisë, prej 17 milionë (ose 21.8%).

Megjithatë, në terma relativë, vendet në Azinë Qendrore, si Taxhikistani dhe Kirgistani, presin që popullatat e tyre të rriten me 68.5% (ose 5.8 milionë) dhe 38.3% (ose 2.3 milionë) respektivisht deri në vitin 2050. Në të njëjtën kohë, vendet europiane dhe vendet e Ballkanit Perëndimor parashikohen të ulen me 26.7 milionë dhe 2.6 milionë respektivisht.

Numri i njerëzve që banojnë në zonat urbane pritet të rritet në të gjithë rajonin. Deri në vitin 2050, më shumë se gjysma e popullsisë së të gjitha vendeve të ECA, përveç Tazakistanit (43.3%) dhe Kirgistanit (49.1%), do të jetojnë në zonat urbane.

Këto vende, së bashku me Uzbekistanin, janë burimet më të mëdha të migracionit për motive punësimi në rajon, si dhe prurjet më të mëdha të remitancave, kryesisht nga Federata Ruse dhe Kazakistani.

Në nivel rajonal, urbanizimi më i lartë është parashikuar për vendet e BE-së (84.8% e popullsisë së përgjithshme do të banojë në qytete) dhe vendet e EFTA-s (87.6%). Në nivel vendi, popullsia më e madhe urbane pritet në Turqi (82.6%) dhe në Shqipëri (86.5%).

Raporti tregon më tej se trendet demografike do të nxisin kërkesën për ushqim në rajonin e ECA (Europa Qendrore dhe Azia), e cila do të formësojë zhvillimin e sistemeve agro-kulturore dhe ushqimore në të gjithë rajonin.

Krahas rritjes së përgjithshme të popullsisë në rajonin e aziatik, thotë më tej raporti, pritet që të ardhurat e njerëzve të rriten.

Turkmenistani, i cili është i pasur me rezerva të gazit natyror dhe të naftës, është ndër vendet që parashikohet të përjetojnë një rritje të konsiderueshme të PBB-së për frymë, nga 6,990 dollarë në vitin 2015 në 12,028 dollarë në vitin 2022, që është ndër më të lartat në rajon. Ky vlerësim bazohet në rritjen e pritshme graduale të çmimeve të mallrave të energjisë. /Monitor

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Po braktisim fshatin për qytetin, projeksioni i frikshëm për vitin 2050
Po braktisim fshatin për qytetin, projeksioni i frikshëm për vitin 2050
https://4.bp.blogspot.com/-FR1ozPQPCM4/Wi6c7oIr66I/AAAAAAAAMM0/xodqgTDJlKcJgHJSflSQ4ww_XjfoOIDCgCLcBGAs/s640/C192CD8A-2F48-4063-BE74-550DF24D830F.png
https://4.bp.blogspot.com/-FR1ozPQPCM4/Wi6c7oIr66I/AAAAAAAAMM0/xodqgTDJlKcJgHJSflSQ4ww_XjfoOIDCgCLcBGAs/s72-c/C192CD8A-2F48-4063-BE74-550DF24D830F.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/po-braktisim-fshatin-per-qytetin_11.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/po-braktisim-fshatin-per-qytetin_11.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy