Portale shqiptare bëjnë namin në Itali, ndërhyjnë në fushatën zgjedhore

Sipas portalit italian StopFakeNews, disa portale shqiptare janë duke ndërhyrë në fushatën elektorale italiane, për të krijuar opinione të caktuara.

Ja çfarë është shkruar në një nga lajmet e fundit ky portal.

“Një kërkim i thjeshtë pas një sinjalizimi të një lajmi “Fake” me titull “Tredhja kimike për pedofilët në Rusi tashmë është ligj!”, e publikuar në portalin mondo365, nxjerr në pah një rrjet shqetësues të portaleve shiptare, që publikojnë lajme në italisht lidhur me aktualitetin tonë politik.

Fjala është për portale që shpesh japin të njejtat lajme dhe që i riciklojnë në kohë. Kështu për shembull, lajmi i rremë për tredhjen kimike ishte publikuar në vitin 2016 dhe, duke ndjekur burimet, mund të shkosh deri tek një artikull i Italiainmovimento i datës 24 shkurt, që, nga ana e vet, i referohej një artikulli të 4 shkurtit të Pazzoweb5stelle, që, më në fund, të çonte në artikullin e “Il Giornale” të vitit 2011. Por një ligj i tillë nuk u miratua asnjëherë në Rusi”.

Duke kërkuar nëpër internet, StopFakeNews ve në dukje se ka zbuluar disa gjëra interesante.

Portali Mondo365.com është regjistruar nga Shkëlqim Beqiri vetëm një muaj më parë (në tetor të vitit 2017), që është administrator i portalit tjetër www.tuttoinweb.com, edhe ky një portal me lajme të rreme dhe me të njejtën temë grafike.

Tuttoinweb, nga ana e vet, rezulton se është regjistruar nga një tjetër personazh shqiptar, me emër Flogert Gjergja, pronar i portaleve të tjera të ngjashme si:

Daily-Best.com

DaybyDay.com

Mondostrano.co.uk

Screen

Danocredere.info

globooggi.info

ilmondoit.info

Tuttoinweb.com

italyscreen.info

noncicredo.info

Siç duket qartë, portalet janë krijuar nga e njejta dorë, me të njejtat tematika, me të njëjtat qendrime.

Të dhënat për shoqërinë e Flogert Gjergjës tregojnë sa më poshtë:

Shoqëria: Flogert Gjergja

Adresa:Rruga Lisus 24, Lezhë, Albania, 4500 AL

Telefon: +355666677460

Email: domains@hugedomains.com, flogertgega@gmail.com, audi997hk@gmail.com

Portaleve të sipërpërmendura iu bashkëngjiten edhe faqe web në Facebook, me qindra mijëra ndjekës:

La Mia Italia

Il Mio Mondo

Non ci posso credere

Mondo strano

Në të gjithë portalet e përmendur më sipër janë hedhur artikuj me përmbajte raciste, lajme të rreme kundër imigrantëve dhe në përgjithësi argumenta shumë të përdorur në fushatën elektorale nga ana e “bllokut italo-rus” të partive, që do të paraqiten në zgjedhjet e ardhshme në Itali.

Duket e çuditshme se si dy blogerë shqiptarë të jenë kaq të zotë sa të krijojnë portale të ndryshme “informimi”, që t’u ofrojnë pastaj faqeve sociale material për të shpërndarë lajme të rreme me sfond politik.

Të administrosh gjithë këta portale, të përditësosh vazhdimisht faqet e tyre dhe më pas të hedhësh informacionet edhe në rrjetet sociale, kjo kërkon një organizim, që tejkalon shumë praninë e vetëm dy personave, kërkon një redaksi të vërtetë, thekson portali italian.

“Kujtojmë se në Maqedoni, gjatë fushatës elektorale presidenciale në SHBA, kanë qenë disa portale që punuan me kohë të plotë për të mbështetur presidentin aktual Trump.

Duket se në Itali po përdoret e njejta skemë, por me të vetmin dallim që baza operative e të dhënave për operacionet e dizinfomimit është spostuar në Shqipëri”, shton portali.(shqiptarja.com)

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Portale shqiptare bëjnë namin në Itali, ndërhyjnë në fushatën zgjedhore
Portale shqiptare bëjnë namin në Itali, ndërhyjnë në fushatën zgjedhore
Portale shqiptare bëjnë namin në Itali, ndërhyjnë në fushatën zgjedhore
https://2.bp.blogspot.com/-jaZ5I2hYqGM/Wi0OWrX4jRI/AAAAAAAAMIs/mfww3NKvMx4zm3or_Ai8G0QRf4Gcwc4WwCLcBGAs/s640/fake-news.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-jaZ5I2hYqGM/Wi0OWrX4jRI/AAAAAAAAMIs/mfww3NKvMx4zm3or_Ai8G0QRf4Gcwc4WwCLcBGAs/s72-c/fake-news.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/portale-shqiptare-bejne-namin-ne-itali.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/portale-shqiptare-bejne-namin-ne-itali.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy