Presidenti grek sinjal Tiranës, flet për pronat e minoritetin

Presidenti grek Prokopis Pavlopoulos ka çuar përsëri një mesazh edhe ndaj Tiranës, gjatë deklaratave të mirëseardhjes së homologut të tij turk, Recep Tayyip Erdogan.

Duke theksuar se Athina mbështet ecurinë europiane të Turqisë, pasi beson se është në dobi të popullit fqinj turk, duke u bërë porta dhe dritarja e hyrjes së saj në BE, Pavlopoulos ka theksuar se, që kjo të arrihet, duhet që edhe Turqia, ashtu si dhe Shqipëria apo ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë, të zbatojnë plotësisht dhe me sinqeritet “Të drejtën ndërkombëtare dhe Legjislacionin europian”.

“Pasi e di interesin tuaj, zoti President, edhe për të ardhmen europiane të vendeve të tjera të Ballkanit, e njëjta gjë që thashë për të ardhmen e Turqisë është gjithashtu e vërtetë edhe për vendet e tjera. Greqia favorizon perspektivën europiane të ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë dhe Shqipërisë, por ka gjithashtu parakushte për respektimin e së drejtës ndërkombëtare dhe të legjislacionit europian. Emrat që fyejnë jo vetëm historinë, por rrisin irredentizmin dhe vënë në pikëpyetje kufijtë nuk janë të pranueshme në aspektin e së drejtës europiane. Po kështu, vendet që duan të jenë anëtare të BE-së duhet të respektojnë të drejtat e njeriut, të tilla si e drejta për pronën dhe të drejtat e pakicave”, tha Prokopis Pavlopoulos, president i Greqisë.

Këto janë parakushte të padiskutueshme për shtetet anëtare të BE-së, por edhe për ato kandidate për familjen europiane, nënvizoi më tej Pavlopoulos.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Presidenti grek sinjal Tiranës, flet për pronat e minoritetin
Presidenti grek sinjal Tiranës, flet për pronat e minoritetin
Presidenti grek sinjal Tiranës, flet për pronat e minoritetin
https://1.bp.blogspot.com/-xpxr8zf9Hnw/WippYxpK65I/AAAAAAAAL-M/PQGKw3fUXxY-pXnAZ6-lvIMY_j3pPoAwQCLcBGAs/s640/Prokopis-Pavlopoulos-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-xpxr8zf9Hnw/WippYxpK65I/AAAAAAAAL-M/PQGKw3fUXxY-pXnAZ6-lvIMY_j3pPoAwQCLcBGAs/s72-c/Prokopis-Pavlopoulos-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/presidenti-grek-sinjal-tiranes-flet-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/presidenti-grek-sinjal-tiranes-flet-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy