Presidenti Meta: I dhashë shtetësinë shqiptare Janullatosit, sepse…

Ditën e sotme, presidenti i Republikës Ilir Meta, pasi bëri vizitën e urimit për ditën e Krishtlindjes, gjatë një prononcimi për mediat ka zbuluar arsyet e dhënies së shtetësisë shqiptare kryepeshkopit Anastas Janullatos.

“Përgjigjen më të mirë e ka dhënë Fortlumturia e tij me shprehjen si “puna e verës”. Ky është një moment shumë pozitiv i shprehjes së mirënjohjes. Kjo është një vepër e madhe që e ka krijuar me përkushtimin e tij të jashtëzakonshëm duke ngritur nga hiri, Kishën Ordodokse Autoqefale të Shqipërisë me një infrastrukturë të jashtëzakonshme. Shikoni Katedralen përballë, që nuk ekzistonte. Janë investimi i tij, frymëzimi i tij për të krijuar vlera të shkëlqyera”- tha Meta.

Pyetur nëse dhënia e shtetësisë vjen pas deklaratës së dhënë prej vetë Janullatosit se pasardhësi i tij do të jetë një shqiptar Meta u përgjigj: Dua të theksoj se lidershipi i tij në krye të kësaj kishe ka qenë një mundësi e shkëlqyer jo vetëm për Kishën Autoqefale të Shqipërisë duke e afirmuar në gjithë botën ordokse, por duke e promovuar Shqipërinë si një vend me vlera të harmonisë fetare.

Fortlumturia e tij gjithnjë ka prediskuar për harmoni. Kjo lidhet me veprën e tij dhe sikurse u shpreh se vera sado më e vjetër të jetë aq më shumë ka, ashtu edhe aq sa më shumë vite të kalojnë nga sot, aq më shumë do të rritet vlera e tij në funksion të bashkëjetesës dhe harmonisë fetare.”

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Presidenti Meta: I dhashë shtetësinë shqiptare Janullatosit, sepse…
Presidenti Meta: I dhashë shtetësinë shqiptare Janullatosit, sepse…
Presidenti Meta: I dhashë shtetësinë shqiptare Janullatosit, sepse…
https://4.bp.blogspot.com/-HIpG_qOAePE/WkIWR3_IytI/AAAAAAAANOY/uccP_QvGv5M6DXv0MP212_hEyD7o9qO9wCLcBGAs/s640/mee.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-HIpG_qOAePE/WkIWR3_IytI/AAAAAAAANOY/uccP_QvGv5M6DXv0MP212_hEyD7o9qO9wCLcBGAs/s72-c/mee.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/presidenti-meta-i-dhashe-shtetesine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/presidenti-meta-i-dhashe-shtetesine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy