Protestë për Valbonën/ Shoqëria civile: Gjendja është alarmante

Marshimi nisi nga Monumenti i Pavarësisë në Parkun Rinia për të vazhduar më pas me një marshim paqësor për të ndërgjegjësuar shqiptarët rreth rrezikut që i kanoset Valbonës e parqeve të tjera kombëtare.

Tubimi i rradhës vjen pas vendimit të Gjykatës Administrative të datës 3 nëntor, e cila lejoi ndërtimin e tre HEC-ve përgjatë lumit me të njëjtin emër. Aktivistët shprehen se punimet për HEC-et po çojnë drejt shkatërrimit një prej resureve natyrore më të çmuara të vendin ku çdo vit mbledh mijëra turistë të huaj. “VNM (Vlerësimi i ndikimit në mjedis) është i pavlefshëm sepse është dhënë në korrik të vitit 2013 dhe mbas dy vjetësh nuk vlen më, duhet bërë një e re. Në dijeninë time ata nuk kanë bërë një VNM të re, aq më tepër që ka plagjiatura pafund. HEC-et nuk sjellin asnjë përfitim për banorët e zonës.

Pas përfundimit të HEC-eve, do të nevojitet vetëm 1ose 2 roje për funksionimin e HEC-eve. Pra nuk krijohet asnjë vend pune, përveç përfitime për persona të caktuar që as nuk banojnë fare në atë luginë.” ,- është shprehur aktivisti shoqërisë civile Ervin Goci, dhe njëkohësisht pedagog në Universitetin e Tiranës. Sipas aktivistëve HEC-et e legjitimuara nga qeveria dhe gjykatat, po sjellin edhe konflikte sociale.

“Kemi 34 të arrestuar për shkak të konflikteve, një të vrarë dhe një tentativë për vrasje”, janë shprehur ata.

Sipas shoqërisë civile dhe aktivistëve marshimet e protestat do të vazhdojnë periodikisht çdo të diel në orën 12:00 në Tiranë e qytete të tjera në Republikën e Shqipërisë e botë, ku jetojnë shqiptarë, deri në ndalimin e shkatërrimi të Valbonës.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Protestë për Valbonën/ Shoqëria civile: Gjendja është alarmante
Protestë për Valbonën/ Shoqëria civile: Gjendja është alarmante
https://3.bp.blogspot.com/-4xe_qCYMACQ/WjckggVwJVI/AAAAAAAAMoA/59Qa1AfkVIoPOZ28lbB1T1CMbgYBOBNjgCLcBGAs/s640/Capture-25-678x381.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-4xe_qCYMACQ/WjckggVwJVI/AAAAAAAAMoA/59Qa1AfkVIoPOZ28lbB1T1CMbgYBOBNjgCLcBGAs/s72-c/Capture-25-678x381.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/proteste-per-valbonen-shoqeria-civile.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/proteste-per-valbonen-shoqeria-civile.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy