“Pse Zogu I dhe jo Skënderbeu III?”, përgjigjja u shkrua në gazetën franceze në vitin 1928

Nga Aurenc Bebja

Në gazetën franceze “Le Gaulois”, botuar të mërkurën e 5 shtatorit 1928, në faqen e saj numrin 2, gjejmë një shkrim të sjellë nga gazetari me inicialet R.C., i cili shtron pyetjen se përse Ahmet Zogu mori titullin Zogu i I-rë dhe jo Skënderbeu i III-të.

Sigurisht që francezi e ka sqaruar këtë mister duke sjellë për lexuesin përgjigjen në vijim:

Na telegrafojnë nga Roma se në Napoli ekzistojnë dy familje Kastrioti Skënderbeu, pasardhës të heroit legjendar Gjergj Kastrioti, i thirrur ndryshe nga turqit Skënder bej, i njohur në të gjithë Lindjen si Skënderbeu në një fjalë të vetme dhe të transformuar nga shqiptarët në Skanderbeg.

Këto dy familje janë ato të Gjon Kastriotit Skënderbeut, markezit të Anletta-s, dhe Filip Kastriotit, baronit të Castellucccio-s.

Kur u pyetën, ata deklaruan se nëse mbreti i ri i Shqipërisë do të merrte titullin Skënderbe, ata do të kishin paraqitur një ankesë në gjykatë, duke e ditur se titulli “Skënderbe” u përket në mënyrë ekskluzive atyre.

Shkresa shton se shumë koloni shqiptare në Siçili, Kalabri dhe Zara e kanë njohur mbretin e ri dhe se krerët e tyre i kanë dërguar atij telegrame urimi.

Ka mes 80 000 apo 90 000 shqiptarë që jetojnë aty prej dy shekujsh. Ata kanë ruajtur gjuhën dhe zakonet e tyre, duke qenë në të njëjtën kohë qytetarë të shkëlqyer italianë.

Ne e dimë se Crispi ishte me origjinë shqiptare, pasardhës i një familje që ka emigruar në Siçili para dy ose tre shekujsh”./Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Pse Zogu I dhe jo Skënderbeu III?”, përgjigjja u shkrua në gazetën franceze në vitin 1928
“Pse Zogu I dhe jo Skënderbeu III?”, përgjigjja u shkrua në gazetën franceze në vitin 1928
“Pse Zogu I dhe jo Skënderbeu III?”, përgjigjja u shkrua në gazetën franceze në vitin 1928
https://2.bp.blogspot.com/-_7_Zgwrd9ZY/WibGKfSqUaI/AAAAAAAALv8/jbXxDsFervcdq3Qr0zz570EH6y7x5uFZACLcBGAs/s640/auto_Ahmet_Zogu11416068958-696x545.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-_7_Zgwrd9ZY/WibGKfSqUaI/AAAAAAAALv8/jbXxDsFervcdq3Qr0zz570EH6y7x5uFZACLcBGAs/s72-c/auto_Ahmet_Zogu11416068958-696x545.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/pse-zogu-i-dhe-jo-skenderbeu-iii.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/pse-zogu-i-dhe-jo-skenderbeu-iii.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy