Rama në samitin e Brukselit: Na ka zënë “mallkimi ballkanas”

 

Gjatë samitit për Ballkanin Perëndimor në Bruksel të organizuar nga “Miqtë e Europës”, kryeministri Edi Rama vlerësoi kontributin e BE-së në Ballkan.

“Pa BE nuk do të kishim kurrë atë që kemi në Ballkan, pajtimet e paqen. Prandaj BE është një forcë shtytëse drejt së ardhmes. Nuk mendoj se pa integrimin në BE do ishim në gjendje të kishim reformat që po kryejmë. S’do kërkonim dot një sistem real efikas drejtësie,” tha Rama.

Kreu i qeverisë shqiptare tha se ndodhemi në një moment kritik të cilin e quajti “mallkimi ballkanas”

“BE do të jetë ashtu siç e kemi njohur, ashtu siç ëndërrojmë për të, dhe duket sikur është mallkimi ballkanas. Se kur BE ishte në formën më të mirë Ballkani ishte në formën më të keqe, dhe tani që Ballkani është mirë, nuk duket se BE është në formën më të mirë, dhe prandaj po presim që të arrijë formën e vet.

Edhe nëse nuk ndodh shpejt çelja e negociatave, do të na ndihmojë të rritemi të shëndoshë. Nuk i kuptoj politikanët e çdo vendi që thonë që duan që Europa të bëhet një ditë, por për momentin kemi diçka që duhet të merremi, me njerëzit tanë që janë bërë nervozë nga zgjerimi,” u shpreh ai.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Rama në samitin e Brukselit: Na ka zënë “mallkimi ballkanas”
Rama në samitin e Brukselit: Na ka zënë “mallkimi ballkanas”
Rama në samitin e Brukselit: Na ka zënë “mallkimi ballkanas”
https://3.bp.blogspot.com/-Ob57CVAyXZk/WibMPQSaKlI/AAAAAAAALwg/66UQn3IPX_4gs4_ZbeUrd7IvIPq8MnkdACLcBGAs/s640/edi-rama-2-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-Ob57CVAyXZk/WibMPQSaKlI/AAAAAAAALwg/66UQn3IPX_4gs4_ZbeUrd7IvIPq8MnkdACLcBGAs/s72-c/edi-rama-2-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/rama-ne-samitin-e-brukselit-na-ka-zene.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/rama-ne-samitin-e-brukselit-na-ka-zene.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy