Reagime në Serbi pas paralajmërimit të Haradinajt se Kosova bëhet me ushtri në mars. Veç KFOR-i!

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj se Kosova do ta formojë ushtrinë e saj në mars të 2018.

Vulin ka thënë se kjo dëshirë e Haradinajt është shumë e vjetër, ndërsa sipas tij, e vetmja forcë ushtarake në Kosovë mund të jetë vetëm KFOR-i.

“Duke u bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OBK-së, është e qartë se e vetmja forcë e armatosur në Kosovë mund të jetë KFOR-i, qëndrimi i Republikës së Serbisë nuk do të ndryshojë. Kjo është pozita e Republikës së Serbisë, e Kombeve të Bashkuara dhe më e rëndësishmja e gjithë serbëve në Kosovë”, ka thënë ai.

Ministri serb ka thënë se nuk është e mundur të formohet “asnjë lloj ushtrie e Kosovës”- përveç “me forcë dhe shkelje brutale të së drejtës ndërkombëtare, duke shkelur Rezolutën 1244, duke shkelur brutalisht vullnetin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara”.

“Formimi i ushtrisë së Kosovës jashtë Rezolutës 1244 do të ishte një problem serioz i sigurisë për të gjithë rajonin…”, ka thënë mes tjerash ai, shkruan Tanjug./e.e

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Reagime në Serbi pas paralajmërimit të Haradinajt se Kosova bëhet me ushtri në mars. Veç KFOR-i!
Reagime në Serbi pas paralajmërimit të Haradinajt se Kosova bëhet me ushtri në mars. Veç KFOR-i!
Reagime në Serbi pas paralajmërimit të Haradinajt se Kosova bëhet me ushtri në mars. Veç KFOR-i!
https://1.bp.blogspot.com/-UhXp7X7JpZI/WjT17xhJyvI/AAAAAAAAMhA/V-c_iW5VPj8q73ksl0XSRNwRiTq0L9LEwCLcBGAs/s640/KFOR.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-UhXp7X7JpZI/WjT17xhJyvI/AAAAAAAAMhA/V-c_iW5VPj8q73ksl0XSRNwRiTq0L9LEwCLcBGAs/s72-c/KFOR.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/reagime-ne-serbi-pas-paralajmerimit-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/reagime-ne-serbi-pas-paralajmerimit-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy