Rivarrosja e ushtarëve grekë, qeveria shqiptare financon kërkimin e eshtrave

Qeveria Rama duket synon të përmirësojë marrëdhëniet me Greqinë, pikërisht në momenti kur pret më shumë se kurrë një datë për çeljen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin europian.

Qeveria ka pranuar të financojë plotësisht një operacion të kërkimit dhe rivarrosjes së ushtarëve grekë të rënë në Shqipëri gjatë luftës italo-greke, një temë e nxehtë kjo mes dy vendeve, që në të kaluarën ka shkaktuar edhe përplasje.

Në kohën kur qeveria shqiptare është duke negociuar më qeverinë greke një sheshim të të gjitha mosmarrëveshjeve, qeveria shqiptare duket se po bën një hap përpara në këtë drejtim. Në mbledhjen e fundit qeveria ka miratuar një kërkesë të hershme të Greqisë: të varrosë ushtarët grekë në Shqipëri, të cilët janë vrarë gjatë luftës italo-greke të vitit 1940.

Sipas vendimit, qeveria ka marrë përsipër të shpronësojë trojet ku do të varrosen ushtarët grekë, duke ia ngarkuar këtë detyrë ministrisë së mbrojtjes dhe asaj të infrastrukturës, ndërsa për kërkimin e eshtrave është ngarkuar Ministria e Brendshme dhe bashkitë përkatëse.

Vendimi i qeverisë nuk specifikon për cilat bashki bëhet fjalë, por varrezat aktuale të ushtarëve grekë në Shqipëri ndodhen në Bularat të Gjirokastrës dhe në Këlcyrë të Përmetit.

Procesi i ri i kërkimit të eshtrave do të asistohet nga ekspertë nga Greqia, ndërkohë që qeveria shqiptare ka detyruar prefektët e qarqeve ku ka të rënë grekë, që të sigurojnë të gjithë infrastrukturën e nevojshme për këtë proces.

Shpenzimet do të përballohen plotësisht nga buxheti i shtetit. Paralelisht, veç pranimit të varrosjes së ushtarëve grekë qeveria ka vendosur që ata të përkujtohen me ceremoni shtetërore shqiptare, në çdo 28 nëntor.

Ndërtimi i varrezave greke në Shqipëri ka qenë një temë e nxehtë mes dy vendeve, që në të kaluarën ka shkaktuar edhe përplasje. Përmes pranimit të kësaj kërkesë qeveria duket se synon të rregullojë marrëdhëniet me Greqinë, pikërisht në momenti që pret më shumë se kurrë një datë për çeljen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin europian .

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Rivarrosja e ushtarëve grekë, qeveria shqiptare financon kërkimin e eshtrave
Rivarrosja e ushtarëve grekë, qeveria shqiptare financon kërkimin e eshtrave
Rivarrosja e ushtarëve grekë, qeveria shqiptare financon kërkimin e eshtrave
https://1.bp.blogspot.com/-MIHxDP32nM8/WjclD-mP9gI/AAAAAAAAMoM/TTq6AwSX4qst6n1N0-53MrqazB1w2783gCLcBGAs/s640/qeveria-1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-MIHxDP32nM8/WjclD-mP9gI/AAAAAAAAMoM/TTq6AwSX4qst6n1N0-53MrqazB1w2783gCLcBGAs/s72-c/qeveria-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/rivarrosja-e-ushtareve-greke-qeveria.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/rivarrosja-e-ushtareve-greke-qeveria.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy