Rruga Tiranë-Elbasan, mbi 300 mln euro të hedhura dëm, ose…

Ndërtimi i Autostradës Tiranë-Elbasan nisi më 29 prill të vitit 2011. Pas “Rrugës së Kombit”, ajo ishte vepra e dytë më e madhe publike që ndërtohej në historinë e Shqipërisë.

Projekti parashikonte që segmenti, që lidh kryeqytetin me Elbasanin në vetëm 31 kilometra rrugë, të shkurtonte kohën me 50 minuta për udhëtarët. Rruga parashikohej të kishte 4 korsi, 7 mbikalime dhe 4 nënkalime.

Vlera totale e investimit të segmentit, prej rreth 290 milionë dollarësh, u sigurua përmes disa donacioneve me mbështetjen e Bankës Islamike për Zhvillim.

Më 17 mars 2017, disa javë para zgjedhjeve të qershorit 2017, qeveria dërgoi në Parlament marrëveshjen e kredisë që përmbyllte plotësisht financimin e rrugës Tiranë-Elbasan. Marrëveshja parashikon marrjen e një kredie tjetër prej 35 milionë e 174 mijë dollarësh amerikanë nga Banka Islamike e Zhvillimit, e cila do të përdoret për të financuar koston shtesë të dalë mbi projektin fillestar.

Fillimisht ishte parashikuar që autostrada të përfundonte brenda vitin 2014. Por, gjatë ndërtimit, projekti rezultoi me probleme për shkak të rrëshkitjes së dheut në një zonë me gjatësi 4 kilometra rreth Ibës dhe Mulletit. Kapërcimi i kostos mbi vlerën fillestare të tenderuar dhe problemet financiare të kompanisë ndërtuese e zvarritën ndërtimin e rrugës për më shumë se 3 vite.

“Fiks Fare” i dërgoi një kërkesë zyrtare Autoritetit Rrugor Shqiptar, për të mësuar nëse ARRSH-ja kishte apo jo një datë të saktë se kur do të hapej përfundimisht ky segment.

Në kërkesën e tyre, gazetarët e “Fiks Fare” kërkuan koston e projektimit, nga zona e Komunës së Parisit, deri në zonën e Bradasheshit në Elbasan. Gjithashtu kërkuan edhe koston totale të ndërtimit, të të gjitha loteve, e nëse vet ARRSH-ja ka pasur apo jo një studim për autostradën Tiranë-Elbasan, nga zona e Baldushkut.

Në përgjigjen e saj, ARRSH-ja bëri me dije se kostoja totale e projektimit të autostradës Tiranë-Elbasan, nga zona e Komunës së Parisit deri në zonën e Bradasheshit, është 160.250.000 lekë (pa TVSH). Nga Komuna e Parisit deri te “TEG”-u është 4.900.258.470 lekë, kurse segmenti TEG-Tuneli i Krrabës-Bradashesh është 313.931.742 dollarw.

ARRSH shprehet se kostoja fillestare e parashikuar gjatë fazës së projektimit për ndërtimin e autostradës Tiranë-Elbasan ka qenë 356.000.000 dollarw amerikanw.

“Fiks Fare” pyeti një inxhinier ndërtimi rrugësh, i cili është një prej autorëve të projektit për austostradën e Elbasanit, që do të kalonte nga Bradasheshi.

Xhevair Ngjeqari shprehet se, për rrugën Tiranë-Elbasan kostoja totale e ndërtimit ka shkuar rreth 400 milionë euro. Për inxhinierin Ngjeqari, projektimi ishte gabim, pasi kishte kosto të madhe. Ai tregon edhe projektin e dytë që kishte për këtë rrugë, me një kosto më të ulët, e cila shkonte në rreth 120 milionë euro.

“Ndërtimi i rrugës në këtë zonë është i gabuar. Zona ka rrëshkitje të mëdha, madje duken edhe me sy të lirë. Të gjitha kodrat rrëshkasin, gjw qw solli edhe vonesat në përfundimin e kësaj vepre”, përfundon inxhinieri./TCH/

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Rruga Tiranë-Elbasan, mbi 300 mln euro të hedhura dëm, ose…
Rruga Tiranë-Elbasan, mbi 300 mln euro të hedhura dëm, ose…
Rruga Tiranë-Elbasan, mbi 300 mln euro të hedhura dëm, ose…
https://2.bp.blogspot.com/-hiZ8zCsE7yo/WjIsNyeB3BI/AAAAAAAAMXw/YqgqllYJLWowYO7K14MfGlXJ7wNkcZe7ACLcBGAs/s640/tuneli3.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-hiZ8zCsE7yo/WjIsNyeB3BI/AAAAAAAAMXw/YqgqllYJLWowYO7K14MfGlXJ7wNkcZe7ACLcBGAs/s72-c/tuneli3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/rruga-tirane-elbasan-mbi-300-mln-euro.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/rruga-tirane-elbasan-mbi-300-mln-euro.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy