Sa orë në ditë kalojnë shqiptarët para televizorit dhe sa i besojnë?

Në vitin 2016, çdo teleshikues shqiptar qëndroi i shoqëruar nga televizori për të paktën 4 orë e 30 minuta në ditë, duke e klasifikuar vendin tonë mes shteteve që qëndrojnë më gjatë para ekranit të këtij mediumi. Shifra është pothuajse 1 orë mbi mesataren europiane prej 3 orësh e 40 minutash në ditë dhe na grupon me vendet e Europës Lindore, Italinë dhe Portugalinë.

Sipas të dhënave të publikuara nga Unioni Europian i Transmetuesve, televizioni është edhe media të cilës shqiptarët i besojnë më shumë, ndryshe nga shumica e Europës, e cila informimin e konsideron më “të shenjtë” në radio. Këtë nivel të lartë besimi tek televizioni, Shqipëria e ndan me vendet nordike, të cilat kanë të njëjtin perceptim për informacionet e transmetuara në televizione.

Nga format e tjera të informimit, shqiptarët favorizojnë besim edhe në shtypin e shkruar e në radio, por në rënie nga viti i mëparshëm.

Sikurse me shumicën e vendeve të Europës, edhe në vendin tonë rrjetet sociale janë më pak të besuarat dhe numri i shqiptarëve që preferojnë të përdorin këtë medium për të lexuar lajme është në rënie.

Nga ana tjetër, besimi tek interneti ka ardhur në rritje, së bashku me numrin e individëve që kalojnë kohë në portale online, duke i vizituar drejtpërsëdrejti, ose përmes rrjeteve si Facebook.Në rajonin e Ballkanit, ndryshe nga vendi ynë, është shtypi i shkruar që konsiderohet media më e pasaktë. Nëse në rastin e Britanisë së Madhe, kjo do të justifikohej nga prania e lartë e gazetave tabloide, në Ballkan si shkak merret kryesisht mungesa e profesionalizmit.Sa i takon zhvillimit të mediave, interneti është ai që po fiton gjithmonë e më shumë terren, për shkak se të rinjtë po largohen nga ndikimi i mediave tradicionale. Nëse një qytetar europian kalon 3 orë e 40 minuta në ditë përpara televizorit, tek të rinjtë kohëzgjatja përgjysmohet në vetëm 2 orë në ditë.

Një trend tjetër në botën e mediave është ai i përdorimit të Televizorit për të stream-uar video nga platforma online Netflix dhe YouTube. Në Shtetet e Bashkuara, tashmë 1/4 e kohës që televizori rri ndezur shpenzohet për të parë këto platforma, në vend të televizioneve direkte.Scan

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Sa orë në ditë kalojnë shqiptarët para televizorit dhe sa i besojnë?
Sa orë në ditë kalojnë shqiptarët para televizorit dhe sa i besojnë?
Sa orë në ditë kalojnë shqiptarët para televizorit dhe sa i besojnë?
https://4.bp.blogspot.com/-FPoXukKx4qQ/WkJ6yxjczOI/AAAAAAAANPs/vcRxEQvk0a4sFiQlCVGQVrr-Pkp7AbInQCLcBGAs/s640/317760_m.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-FPoXukKx4qQ/WkJ6yxjczOI/AAAAAAAANPs/vcRxEQvk0a4sFiQlCVGQVrr-Pkp7AbInQCLcBGAs/s72-c/317760_m.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/sa-ore-ne-dite-kalojne-shqiptaret-para.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/sa-ore-ne-dite-kalojne-shqiptaret-para.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy