SHBA-Kosovës: Mos e prekni! Mos u përpiqni të shfuqizoni Gjykatën Speciale, ose…

Ambasada Amerikane në Prishtinë ritheksoi të premten se çdo përpjekje për të shfuqizuar ligjin për Gjykatën e Posaçme për Krime Lufte do të ketë pasoja të thella negative për të ardhmen e Kosovës dhe marrëdhëniet e saj me Shtetet e Bashkuara.

Në një komunikatë të Ambasadës Amerikane thuhet: “Gjatë kësaj jave, udhëheqësit kosovarë kanë bërë deklarata të përsëritura publike duke thënë se një nismë lidhur me Gjykatën e Posaçme e ndërmarrë në Parlamentin e Kosovës, nuk do të dëmtojë marrëdhëniet ndërkombëtare të Kosovës. Ata e kanë gabim. Çfarëdo përpjekje e tillë e përsëritur do të kishte pasoja të thella negative për të ardhmen evropiane të Kosovës dhe për marrëdhëniet e saj me Shtetet e Bashkuara”.

Më 22 dhjetor, Kryesia e Parlamentit u mblodh dy herë për të caktuar një seancë të jashtëzakonshme për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale, pas një kërkese të nënshkruar nga 43 deputetë. Në mungesë të përfaqësueseve të LDK-së, Vetëvendosjes dhe Listës Serbe, të cilët u thirrën nga ambasadorët e huaj, përpjekja dështoi. Megjithatë, reagimet e ndërkombëtarëve ishin të paprecedenta.

Ambasadori amerikan Greg Delaui e cilësoi nismën si thikë pas shpine, ndërsa të tjerë theksuan pasojat e rënda që do të sillte ajo për vendin. Ndërsa disa deputetë bënë një hap prapa duke u justifikuar se nuk e dinin mirë se për çfarë po firmosnin, kryeministri Ramush Haradinaj dhe Presidenti Hashim Thaçi theksuan se do të respektonin vendimin e ligjvënësve, cilido të ishte ai.

Ndryshimi i ligjit për Gjykatën e Posaçme, sipas Thaçit, nuk do të dëmtonte marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara dhe vendet e Bashkimit Evropian.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: SHBA-Kosovës: Mos e prekni! Mos u përpiqni të shfuqizoni Gjykatën Speciale, ose…
SHBA-Kosovës: Mos e prekni! Mos u përpiqni të shfuqizoni Gjykatën Speciale, ose…
https://2.bp.blogspot.com/-f_9BYcAInpU/WkerblMm4qI/AAAAAAAANh8/P1vbwCClP4IQPQRWL4gqb-U_DdNKPekpACLcBGAs/s640/g.JPG
https://2.bp.blogspot.com/-f_9BYcAInpU/WkerblMm4qI/AAAAAAAANh8/P1vbwCClP4IQPQRWL4gqb-U_DdNKPekpACLcBGAs/s72-c/g.JPG
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/shba-kosoves-mos-e-prekni-mos-u.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/shba-kosoves-mos-e-prekni-mos-u.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy