Shqipëria kundër Trump në OKB, reagon SHBA: Do keni pasoja, ky votim do mbahet mend

Ambasadorja e SHBA ne OKB ka reaguar në një konferencë për mediat pasi 128 vende votuan kundër vendimit te presidentit Donald Trump per te njohur Jerusalemin si kryeqytet te Izraelit.

Nikki Haley tha se SHBA do të vendosë ambasadën e saj në Jerusalem pavarësisht nga rezultati i votimit.

“Kjo është ajo që qytetarët amerikanë duan që ne të bëjmë dhe kjo është gjëja e duhur për të bërë”, tha Haley.

“Ky votim nuk do të bëjë ndryshim në atë se si amerikanët e shikojnë OKB-në”, tha ajo.

“Dhe ky votim do të mbahet mend”, shtoi ajo.

Deklaratat e Haley pasuan një kërcënim nga vetë presidenti amerikan Donald Trump, i cili përmendi votimin e OKB-së në një mbledhje të kabinetit qeveritar të mërkurën.

“Ne po i shikojmë ato vota”, tha Presidenti. “Le të votojnë kundër nesh, ne do të kursejmë më shumë, nuk na intereson”.

DRhUFXiV4AEOa_M

Para votimit, Nikki Haley, ambasadore e SHBA në OKB, lëshoi ​​një kërcënim të drejtpërdrejtë, duke thënë se SHBA do të mendojë dy herë për financimin e vendeve anëtare në qoftë se votonin kundër vendimit të Trump.

128 vende votuan pro rezolutës, ndërsa nëntë votuan “kundër” dhe 35 vende abstenuan, përfshirë Kanadanë, Meksikën dhe Australinë.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqipëria kundër Trump në OKB, reagon SHBA: Do keni pasoja, ky votim do mbahet mend
Shqipëria kundër Trump në OKB, reagon SHBA: Do keni pasoja, ky votim do mbahet mend
https://1.bp.blogspot.com/-K8dQPPgRm4Y/WjznKYXQTCI/AAAAAAAAM9c/JSRLr1y9muEDkKlE61xZ5hvuZS483Rs0gCLcBGAs/s640/DRhUFXiV4AEOa_M.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-K8dQPPgRm4Y/WjznKYXQTCI/AAAAAAAAM9c/JSRLr1y9muEDkKlE61xZ5hvuZS483Rs0gCLcBGAs/s72-c/DRhUFXiV4AEOa_M.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/shqiperia-kunder-trump-ne-okb-reagon.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/shqiperia-kunder-trump-ne-okb-reagon.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy