Shqipëria para fqinjëve, listohet ndër vendet më mikpritëse për emigrantët

Shumë vende, në vijën e frontit të krizës së emigrantëve në Evropë janë midis vendeve më pak të prirur për të pranuar emigrantët, sipas Indeksit më të fundit nga Gallup “Migrant Acceptance Index”.

Nëntë nga 10 vendet që kanë një vlerë prej 2.39 ose më të ulët (nga 9.0 e mundshme) janë ish vendet e bllokut sovjetik – me shumicën e vendeve të vendosura përgjatë rrugës ballkanike që dikur i drejtuan azilkërkuesit nga Greqia në Gjermani. Izraeli, i cili ka trajtuar fluksin e vet të azilkërkuesve nga Afrika në dekadën e fundit, është i vetmi vend jo-europian me rezultate të ulëta.

Gallup krijoi Indeksin e Pranimit të Emigrantëve për të vlerësuar pranimin e njerëzve kundrejt emigrantëve, bazuar në shkallët në rritje të afërsisë personale. Indeksi bazohet në tri pyetje që Gallup ka kërkuar në 138 vende, përgjatë dy viteve, në 2016 dhe në 2017.

Përgjigja “një gjë e mirë” vlen tre pikë, një përgjigje vullnetare e “varet” ose “nuk di” është me vlerë një pikë dhe “një gjë e keqe” vlen zero pikë. Indeksi është një shumë e pikëve për të tre pyetjet, me një rezultat maksimal prej 9,0 (të tre janë gjëra të mira) dhe një rezultat minimal prej zero (të tre janë gjëra të këqija).

Rezultati i Indeksit të Pranimit të Emigrantëve për botën është 5.29. Shtatëdhjetë e shtatë vende shënojnë më shumë se kjo mesatare, ndërsa 61 pikë më të ulëta. Një shumicë në mbarë botën (54%) thotë se emigrantët që jetojnë në vendet e tyre është një gjë e mirë. Pak më pak – por ende gjysma, në 50% – thonë se një imigrant që bëhet fqinj i tyre është një gjë e mirë dhe 44% thonë se një emigrant që martohet me një të afërm është një gjë e mirë.

Sipas indeksit, Shqipëria, me një pikësim prej 7.22 pikë, renditet në vendet që janë të prirura për të pranuar emigrantët. Sipas renditjes së bërë publike së fundmi, shtetet më pak miqësore janë pikërisht disa nga fqinjët tonë ballkanikë, Maqedonia me 1.47 pikë, Mali i Zi me 1.63 pikë, Serbia me 1.80 pikë. Ndërsa më të prirur për të pranuar emigrantët, sipas indeksit të Gallup, janë Islanda me 8.26 pikë, Zelanda e re me 8.25 pikë dhe Ruanda me 8.16 pikë./monitor

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqipëria para fqinjëve, listohet ndër vendet më mikpritëse për emigrantët
Shqipëria para fqinjëve, listohet ndër vendet më mikpritëse për emigrantët
Shqipëria para fqinjëve, listohet ndër vendet më mikpritëse për emigrantët
https://1.bp.blogspot.com/-8qD4XfRVDa0/WkYqZpi8qqI/AAAAAAAANaw/gTehI7t8FhInsikIUr8DE2z24Z4he6lzACLcBGAs/s640/emigrant-800x552.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-8qD4XfRVDa0/WkYqZpi8qqI/AAAAAAAANaw/gTehI7t8FhInsikIUr8DE2z24Z4he6lzACLcBGAs/s72-c/emigrant-800x552.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/shqiperia-para-fqinjeve-listohet-nder.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/shqiperia-para-fqinjeve-listohet-nder.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy