Shqipëria, vendi i parë në Europë për vdekshmërinë foshnjore më të lartë

Shqipëria renditet në vend të parë për nivelin më të lartë të vdekshmërisë së fëmijëve nën 5-vjeç, kjo në rang europian.

Kjo renditje është bërë nga Banka Botërore, e cila për këtë mblodhi të dhëna nga agjenci si, UNICEF, Organizata Botërore e Shëndetësisë, divizioni i popullsisë në Kombet e bashkuara dhe portali childmortality.org.

Nga të dhënat rezulton se vdekshëria e fëmijëve nën 5 vjeç në vitin 2016 ishte 14 për 100 lindje. Pas Shqipërisë është Maqedonia ajo e cila ka nivel relativisht të lartë të vdekshmërisë së fëmijëve nën 5 vjeç, 12 për 1000 lindje.

Niveli i vdekshmërisë në vend është sa dyfishi i vdekshmërisë së fëmijëve në Serbi dhe Bosnje, dhe sa trefishi i vdekshmërisë së fëmijëve në Malin e Zi.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9251,Camëri,117,Editorial,2030,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,287,Kosovë,2683,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqipëria, vendi i parë në Europë për vdekshmërinë foshnjore më të lartë
Shqipëria, vendi i parë në Europë për vdekshmërinë foshnjore më të lartë
https://3.bp.blogspot.com/-bbvyV8ktntY/WkNw2UQ310I/AAAAAAAANSs/VKm0QYCVvJ8kfUbwA1HufLuA47OzK56lACLcBGAs/s640/ef1179046a018833fbd6aa7bab8d6189_L-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-bbvyV8ktntY/WkNw2UQ310I/AAAAAAAANSs/VKm0QYCVvJ8kfUbwA1HufLuA47OzK56lACLcBGAs/s72-c/ef1179046a018833fbd6aa7bab8d6189_L-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/shqiperia-vendi-i-pare-ne-europe-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/shqiperia-vendi-i-pare-ne-europe-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy