Shqiptari me aftësi ndryshe rekord botëror në dy fusha (VIDEO)

Shqiptari Haki Doku ka thyer dy rekorde botërore edhe pse është në karrige me rrota: Itinerari më i gjatë i përshkuar duke ecur me një karrocë paraplegjikësh për 12 orë radhazi si dhe Numri më i madh i shkallëve të zbritura me karrocë paraplegjikësh me aftësi të kufizuar në një orë.

Pak nga nevoja dhe pak për lojë, kështu lindën rekordet për Librin Guiness të shqiptari Haki Doku. Rekordi i parë i Dokut u realizua në “Arena di Milano”, ku për 12 orë radhazi ai lëvizi me karrocë për persona me aftësi të kufizuar, ndërsa në 16 maji të 2015 ai vetëm me forcën e duarve përshkoi 121 km.

“Pas kësaj unë nisa ta shikoj me më shumë interesim librin e rekordeve dhe gjeta një kategori që ende nuk kishte një rekordmen: numri më i madh i shkallëve të zbritura me karrocë për një orë. Duhej që të ishte i imi, e kështu unë në 2016 në Ëolsburg të Gjermanisë, vendosa rekordin e 2176 shkallëve të zbritura në një orë. Ishin 61 kate për 2 herë me radhë që në total bëjnë 122 kate. Në qershor të 2017 rekordi i ti shkoi në 2404”, shprehet Doku.

Rekordmeni shqiptar Haki Doku ka qenë mbajtësi i Flamurit shqiptar në Olimpiadën paraolimpike të vitit 2012. Në 2018 Doku pretendon që të zbresë nga ndërtesa më e lartë në botë, Burj Khalifa në Emiratet e Bashkuara Arave, ku 160 kate ku ai do të tentojë që t’i zbresë për 1 orë.


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqiptari me aftësi ndryshe rekord botëror në dy fusha (VIDEO)
Shqiptari me aftësi ndryshe rekord botëror në dy fusha (VIDEO)
Shqiptari me aftësi ndryshe rekord botëror në dy fusha
https://4.bp.blogspot.com/--9G5A93Y8oE/WkTb88WZ4OI/AAAAAAAANW0/tLRb_6n7z0IkeEUZPA7GD6tE3Nhvjj6YQCLcBGAs/s640/318017_m.jpg
https://4.bp.blogspot.com/--9G5A93Y8oE/WkTb88WZ4OI/AAAAAAAANW0/tLRb_6n7z0IkeEUZPA7GD6tE3Nhvjj6YQCLcBGAs/s72-c/318017_m.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/shqiptari-me-aftesi-ndryshe-rekord.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/shqiptari-me-aftesi-ndryshe-rekord.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy